Eyüp metro-tramvay-teleferik projeleri hangi aşamada?

Eyüp metro-tramvay-teleferik projeleri ile konuşan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Eyüp’te iki metro, iki tramvay ve bir de teleferik hattı düşünülüyor” dedi.

Eyüp metro-tramvay-teleferik projeleri hangi aşamada?

Habertürk'e çarpıcı açıklamalarda bulunan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, bölgede hayata geçirilecek ulaşım projeleri ile ilgili bilgi verdi. Remzi Aydın, Eyüp metro-tramvay-teleferik projeleri ile bölgenin ulaşımında büyük rahatlama olacağına vurgu yaptı.

Büyükşehir'le Eyp'ün ulaşım sorununu çözmeye yönelik projelerinin olduğunu söyleyen Remzi Aydın, "Trafiği rahatlatacak, belki yayalaştırma olacak. Bu projeler aslında Büyükşehir'in. Bizim de maharetimiz İBB'nin yatırımlarını ilçemize çekmek. 3. Havaalanı, Eyüp'te ve Arnavutköy'de yapılıyor. (Akpınar) Ulaştırma Bakanlığı'nın bir projesi var. Havaalanı şehir merkezine bağlayacak hızlı tramvay projesi. Havaalanı-Gayrettepe arasında. Ve bu proje Eyüp'ten geçecek. İkincisi şu anda yapımına devam edilen metro çalışması Bağcılar-Gayrettepe metrosu. Bağcılar-Tekstilkent-Gaziosmanpaşa-Eyüp-Kağıthane-Gayrettepe güzergahında. 2.5 yıl sonra tamamlanacak" diye konuştu.

Eyüp'te 4 istasyonun olacağına da değinen Remzi Aydın, "Veysel Karani, Çırçır ve Alibeyköy istasyonları olacak. Önemli bir proje de Eminönü'nden Alibeyköy'e tramvay hattı. Haliç sahili boyunca devam edecek. Metro istasyonuna entegre olacak. Eminönü'nden bineceksiniz tramvaya Alibeyköy'de ineceksiniz. İsterseniz oradan metroya binip Bağcılar'a ya da Beşiktaş tarafına gideceksiniz. İhalesi bitti, bu dönem İBB tarafından yapılacak. Ayrıca şu anda mevcut olan Aksaray-Havaalanı hızlı tramvayının Bayrampaşa durağından Feshane'ye bir hat sağlanacak. Bu dönem bitecek. Kadir Bey sözünü verdi. Eminönü'nden gelen hatla birleşecek. Mevcut Edirnekapı-Habipler tramvayı var. Büyükşehir metro olarak düzenlemek istiyor, o konuda çalışmalar devam ediyor. O da olursa ikinci bir metro olacak. Araçları Eyüp'e pek sokmak istemiyoruz artık. Miniatürk Piyer Loti arasında teleferik de olacak" açıklamalarında bulundu.