Eyüp-Pierre Loti-Miniatürk Teleferik projesi start aldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan Eyüp-Pierre Loti-Miniatürk Teleferik projesi için çalışmalar başladı

Eyüp-Pierre Loti-Miniatürk Teleferik projesi start aldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan Eyüp-Pierre Loti-Miniatürk Teleferik projesi için çalışmalar başladı. Ulaşım ve turizm açısında İstanbul'a büyük katkı sağlayacak olan proje ile Haliç'in iki yakası raylı sistemler birbirine bağlanacak. 

Pierre Loti teleferik hattının saatte 1.500 yolcu taşıması planlanıyor. İhale süreci devam eden hat, Eyüp'ye Haliç vapur iskelesi yanında yer alacak olan Eyüp İstasyonu ile başlayacak. İkinci istasyon ise Pierre Loti tepesinde olacak ve hat Haliç üzerinden geçerek Miniatürk'te 3.istasyon ile sona bulacak. 

 Eski teleferik hattı kaldırılacak 

Eyüp-Pierre Loti arasında çalışan eski teleferik hattı, hız ve taşıma kapasitesi düşük olduğundan dolayı kaldırılacak ve aynı güzergahta hızlı ve taşıma kapasitesi yüksek yeni bir hat kurulacak. 

Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı ile entegre olacak

Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı ile Eyüp İstasyonu'na entegre olacak teleferik hattı, Eyüp, Pierre Loti ve Miniatürk istasyonlarından oluşacak. 8 kişilik oturma kabinlerinden oluşacak teleferik, çift yönde saatte 3 bin yolcu taşıyacak. 

14 ayda tamamlanması planlanıyor

İhale süreci devam eden Eyüp-Pierre Loti-Miniatürk Teleferik Hattı bu yıl ihaleye çıkacak. Teleferik hattının 14 ayda tamamlanması planlanıyor.