Eyüp-Pierre Loti teleferik hattı uzatılıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan Eyüp-Pierre Loti-Miniatürk teleferik hattı projesi 2 kilometre uzunluğunda olacak

Eyüp-Pierre Loti teleferik hattı uzatılıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan Eyüp-Pierre Loti-Miniatürk teleferik hattı projesi 2 kilometre uzunluğunda olacak. 3 istasyondan oluşacak olan hat ile 1 saatte 1.500 yolcunun taşınması planlanıyor. 

Proje ile şu an varolan Eyüp Piyer Loti teleferik hattı revize edilerek, Haliç üzerinden geçerek Miniatürk'e ulaşacak. Önümüzdeki günlerde başlaması beklenen projenin, turizme de canlılık getirmesi bekleniyor. 

Eyüp ve Miniatürk arası 7 dakikaya inecek

Yeni teleferik hattı projesi kapsamında tek halatlı taşıyıcı sistemden oluşan ilk hat, 8 kişilik kabinlerden oluşacak. Teleferik, saatte 1.500 kişi taşıyacak. Eyüp ve Miniatürk arası yolculuk süresi ile 7 dakikaya düşecek. 

Eyüp-Pierre Loti teleferik hattı uzatılıyor

420 gün sonra tamamlanacak

49 yolcu kabininin hizmet vereceği proje, 1,9 kilometre uzunluğunda ve 3 istasyondan oluşacak. Yapımı 420 gün sürecek olan Eyüp - Pierre Loti - Miniatürk teleferik hattı projesinin ardından 3,5 kilometrelik Miniatürk Alibeyköy, Vialand teleferik hattı yapılacak. 

Yılda 3 milyon kişi ziyaret ediyor

Yeni yapılacak olan Miniatürk-Alibeyköy, Vialand teleferik hattı ise 4 istasyondan oluşacak ve Miniatürk ile Vialand arası yolculuk süresi 10 dakikaya inecek. Yılda yaklaşık 3 milyon kişinin ziyaret ettiği Pierre Loti'de teleferik hattı ile birlikte turistlerin yoğun ilgi göstermesi bekleniyor. 

Tramvay ve bisiklet yolu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi önümüzdeki dönemlerde ise Eminönü'nden Alibeyköy'e uzanan sahil hattında bir tramway hattı ve bisiklet yolları yapacak.