Eyüp Sultan Türbesi Ramazan'da kapılarını açtı!

Ramazan ayında ziyaretçilerin akın ettiği Eyüp Sultan Türbesi kapılarını açtı

Eyüp Sultan Türbesi Ramazan'da kapılarını açtı!

Eyüp Sultan Türbesi, Eyüp Sultan Cami’nin kuzey tarafından iç avlunun hemen önünde yer alıyor. 1454 ve 1455 tarihleri arasında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Eyüp Sultan Türbesi, sekiz köşeli olup tek kubbelidir. Kesme taştan yapılmıştır. Kubbe, cephe yüzlerine oturtulmuştur. Kasnağı olmayan Eyüp Sultan Türbesi, kabartma sütunlardan meydana gelmektedir. Pencere söveleri mermerdir. Alt pencereler pirinçten dökme kapakları vardır.

Eyüp Sultan Türbesi’nin içi alt pencerelerin üst silmesine kadar duvarlar mavi ve beyaz renkli sinilerden oluşmaktadır. Üst pencerelerin hizasından itibaren kubbe kilit noktasına kadar kalem işlemelerle süslenmiştir. Eyüp Sultan Türbesi’nin ortasında etrafı gümüş şebekeli bir parmaklık içinde Hz. Halid Bin Zeyd’in sandukası vardır.

Türbenin içinde ve sandukanın ayakucuna rastlayan duvarın kenarında bir kuyu vardır. Bu kuyunun mermer bilezik tarafı, türbe duvarı özel olarak bir miktar oyulmak suretiyle yerleştirilmiştir. Türbenin önünde medhal dediğimiz bir kısım vardır. Fatih devrinde türbenin kapısı önünde bir revak bulunuyordu. Burası sütunlar üzerine oturtulmuş bir kubbecikten ibaretti. Yanları açıktı.

Eyüp Sultan Türbesi nerede?
İstanbul Avrupa Yakasında yer alan Eyüp Sultan Türbesi, Eyüp Sultan Cami’nin iç avlusundadır.