Ezber bozan taş ürünleri için ödül zamanı

“Doğal Taş Kullanımında Ezberleri Bozmak” tasarım yarışmasında son aşamaya gelindi

Ezber bozan taş ürünleri için ödül zamanı

7 Haziran 2012

Doğal taşların yaratıcılıkla yeniden değerlendirilmesi, yeni ufukların gelişmesi ve sürdürülebilir ürünlerin tasarlanmasına katkı sağlamak amacıyla düzenlenen “Doğal Taş Kullanımında Ezberleri Bozmak” isimli tasarım yarışması son aşamaya geldi. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) , Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) işbirliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı mali desteğiyle gerçekleştirilen “Yaratıcı Endüstrilerde Farklı Vizyonlar” adlı proje kapsamındaki yarışmanın ödül töreni, 8 Haziran Cuma günü İstanbul Modern’de gerçekleştirilecek.
64 başvurunun yapıldığı yarışmanın ödül töreninde, birinciye 12 bin, ikinciye 8 bin, üçüncüye ise 4 bin TL para ödülü verilecek. Ayrıca 5 adet 2 bin TL’lik mansiyon ve 2 bin TL’lik toplam satın alma ödülü de sahiplerini bulacak.
Katılımcılarından, alışveriş merkezleri, havaalanları, dış cephe kaplamaları ve bahçe peyzaj alanları gibi günlük yaşam alanlarında kullanılma amacıyla üretilebilecek doğal taş ürünleri tasarlanması istenen yarışmada, ürünler, MSGSÜ öğretim üyeleri ile tasarım ve mimarlık camiasından oluşan 15 kişilik bir jüri tarafından değerlendirildi.
Yarışma ile Türk doğal taşlarının daha yakından tanınmasını, geleceğin genç mimar, iç mimar ve tasarımcılarının sektörle buluşturulmasını amaçladıklarını ifade eden İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer, “Yaratıcı Endüstrilerde Farklı Vizyonlar” projesi ve tasarım yarışması ile öğrencilerin Türk doğal taşına ilişkin farkındalıklarının artırılarak gelecekte imza atacakları projelerde doğal taş kullanmalarının teşvik edilmesini de hedeflediklerini söyledi. Bu alandaki başarılı tasarımları ödüllendirerek gençleri teşvik etmek istediklerini söyleyen Özer, yarışmaya gösterilen ilgiden çok memnun olduklarını belirterek, “Başvuruda bulunan tüm genç arkadaşlarımızın birbirinden değerli tasarımları, aslında sektörümüzün ve ülkemizin gençlerle ne kadar çok gurur duyması gerektiğinin kanıtıdır. Eğitime ve gençliğe yaptığımız her yatırım fazlasıyla ülkemize geri dönecektir.” dedi.