Faiz artışı konut piyasasını daraltır

Babacan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, Merkez Bankası’nın faiz artışının konut piyasasında daraltıcı etkiye sebep olacağını söyledi

Faiz artışı konut piyasasını daraltır

29 Ocak 2014 / emlakwebtv
Merkez Bankası faiz artışını yorumlayan Babacan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, “Merkez Bankası dün çok tartışılacak bir karara imza attı. Büyüyen ekonomiler için pek de arzu edilmeyen faiz artış silahını kullanmak durumunda kaldı. Piyasaların ateşini dindirmek için banka buna gerek duymuş görünüyor. Bu kararın birkaç farklı yanı var. Faiz artışı tüketici ve sanayici için her zaman maliyet artışı anlamına gelir. Borçlanma maliyetlerinin artmasından dolayı tüketici de sanayici de krediden uzak durmak zorunda kalır. Bu da piyasaları daraltır. Tabii ki konut piyasasında da daraltıcıyı etkiye sebep olacaktır. Burada tüketicinin olumsuz etkilenmemesi için inşaat şirketlerinin bankaları aradan çıkartıp kendi finansmanını kullandırması gerekecek” dedi.

Babacan: “Artan faizler yabancı yatırımcıyı cezbedebilir”
Babacan, konuşmasına şöyle devam etti: “Ama bir yandan artan faizler yabancı yatırımcıyı cezbedebilir, yabancı para girişi artar. Bu da bir süre sonra ekonominin bollaşmasına, orta vadede faizlerin yeniden gerilemesine yardımcı olabilir. Dolayısıyla kararların kısa vadeli etkilerinden ziyade orta vadede dengelerin oturup oturmadığına bakacağız. Bu da galiba her şeyden önce siyasi istikrara bağlı olacak.”