Faiz düştü, ipotekli satışlar arttı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun Mayıs 2015'e ait konut satış istatistiklerini değerlendiren Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, aylık faiz oranlarının yüzde 1'in altına inmesiyle ipotekli satışlarda sıçrama yaşandığını kaydetti

Faiz düştü, ipotekli satışlar arttı

TÜİK'in Mayıs 2015 dönemine ait konut satış verilerini değerlendiren Keller Williams Türkiye Direktörü Emre Erol, aylık faiz oranlarındaki düşüşün ipotekli konut satışında büyük bir sıçramaya neden olduğunu söyledi. Erol, ipotekli satış sıçramasının 10 evden 4'ünün krediyle satıldığı anlamına geldiğini ve konut kredi faiz oranlarındaki her düşüşte tüketicinin senetli konut yerine banka aracılığıyla konut edinmeye yöneldiğini belirterek: 

"Aylık faiz oranlarının yüzde 1'in altına inmesiyle ipotekli konut satışlarında artış yaşandı. Kredi faizlerindeki indirimin uzun solukta devam etmesi halinde bu oranın önümüzdeki yıllarda konut satışlarında artışa neden olacağını düşünüyoruz." dedi. 

Nisan'a göre düşüş neden yaşandı
Erol, geçtiğimiz seneye yönelik bir kıyaslamada faizlerin düşmesinin yanında döviz yükselişinin TL ile satılan evlerin cazibesin artırdığını da vurguladı.  Nisan ayına kıyasla yaşanan düşüşün de seçim sürecinden kaynaklandığını vurgulayan Erol: "Alımlar seçim sürecinden etkilendi. Satışlardaki düşüşün ana nedeni, seçim sürecinden kaynaklanan "bekle-gör" yaklaşımı..." ifadesini kullandı. 

Erol, İlk sahibini bulan konut sayısında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18'lik bir artış yaşandığına da dikkat çekerek, ikinci el konut satışlarındaki artışın yüzde 20.4 düzeyinde olduğunu belirtti. Erol: " Fakat 2015 Nisan ayını oranla ikinci el konut satışında yüzde 10’luk bir düşüş gözlemlendi,  toplam konut satışında da %11lik bir düşüş yaşandı, sonuç olarak ikinci el konuta talep azalmadı.” dedi.