Faizler istenen düzeye gelmeye başladı

Tüketici Sorunları Derneği Başkanı Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, 1.60'lara kadar yükselen konut faiz oranlarının bugünlerde beklenen duruma gelmeye başladığını söyledi

Faizler istenen düzeye gelmeye başladı

Tüketici Sorunları Derneği Başkanı Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, siyasi gündemle birlikte ekonomin durgunluk içine girdiğini ve konut kredi faiz oranlarındaki yükselmeyle birlikte konut olan talebin düştüğünü belirtti. Kolçak, siyasi istikrarın sağlanması ile birlikte faiz oranlarının düştüğünü, bu durumun da beklemeyi tercih eden yatırımcıyı harekete geçireceğini kaydetti. 

Stok yükseliyor
Kredi oranlarının düşmesi ve siyasi istikrar gibi hususlardaki gelişmelerin sektörü hareketlendireceğini belirten Kolçak, bununla birlikte her geçen gün yeni aktörlerin katıldığı sektörde konut arzının hızla yükseldiğin altını çizdi. Kolçak: ' Konut arzının artmasına neden olan bu durum karşısında, ekonomik daralma, alım gücünün düşüklüğü, kredi geri ödemelerinde sıkıntılar nedeniyle, arza paralel talebin yükselmemesi konut stoğunun oluşmasına neden oluyor.' şeklinde konuştu.

Kampanyalar cezbediyor
İnşaat şirketlerinin yürüttüğü kampanyalarla tüketicileri etkilemeye devam ettiklerini, ancak 6502 sayısı Yenit Tüketici Kanunu'na göre, yapı ruhsatı alınmadan konut satışı yapılamayacağını belirten Kolçak, tüketicileri güvenilir inşaat şirketlerinden ev alma konusunda da uyardı.