Fatih'te kiracı profili değişti, kiralar düştü

Başta Suriye ve Irak'ta yaşanan şiddet olaylarından kaçarak Türkiye'ye gelen göçmenler Fatih ilçesinin sosyolojik profilini değiştirdi. Kiralarda ise gözle görünür bir düşüş yaşanıyor

Fatih'te kiracı profili değişti, kiralar düştü

İstanbul'un en köklü semtlerinden Fatih, Suriye ve Irak'ta yaşanan olaylardan kaçarak ülkeye gelen göçmenlerin ilgi odağı oldu. İlçenin kimi semtlerinde nüfus yoğunluğu göçmenlerin eline geçerken, kiralık evlerin büyük bir çoğunluğu da bu kitle tarafından tutuldu. İlçenin, Aksaray ve Horhor gibi mahallelerinde esnaf tabelalarının büyük çoğunluğunda ise Arapça yazılar yer almaya başladı. 

Kiralarda düşüş eğilimi
Diğer taraftan, göçmenlerin yoğun olarak yerleştiği bölgede kiralık konut pazarında da belirgin bir gerileme yaşanıyor. İlçedeki kiralık evlerin büyük bir çoğunluğunun göçmenler tarafından tutulurken, fiyatlarda geçen yıla kıyasla düşüş yaşanıyor. Milliyet'den Mert İnan'a açıklamalarda bulunan bir emlak müşaviri, yaşanabilir kaliteye sahip 2+1 daire kirasının 1.600 TL'den başladığını söyledi. Emlak müşaviri geçen yıla kıyasla düşüşün sürdüğünü ve bu düşüşte yaşanan ekonomik krizin etkili olduğunu da belirterek, kiracıların neredeyse tamamının Suriyeli, Iraklı, Özbek ya da Türkistanlı sığınmacılar olduğuna dikkat çekti.

Yabancılara ev kiralamada standart gerekiyor
Yabancı profilinin çeşitlenmesi ile birlikte kültürel uyumsuzluk ve huzursuzluğun da büyüdüğüne dikkat çeken vatandaşlar, diğer taraftan ev kiralama sisteminde de bir yasal düzenlemenin gerekli olduğuna dikkat çekiyor. Özellikle isim listeleri, kayıtlı evraklar ve pasaport sistemlerinin emniyetle paylaşılmasını isteyen vatandaşlar, şüpheli kişilere de ev kiralanmaması hususunda hassasiyet gösterildiğini belirtiyor.