Fener-Balat için de iptal kararı

Sulukule Yenileme Projesi için iptal kararı verilmesinin ardından bir iptal kararı da Fener-Balat-Ayvansaray Projesi için 5. İdare Mahkemesi’nden çıktı

Fener-Balat için de iptal kararı

20 Haziran 2012 / www.emlakwebtv.com / Bülent YOLDAŞ

Kentsel dönüşüm çerçevesinde yıkılması planlanan Fener-Balat-Ayvansaray'da, mahkeme projeyi iptal kararı verdi. Bir hafta önce Sulukule'de avan projesine karşı açılan davada da mahkeme iptal kararı vermişti.
İstanbul 5. İdare Mahkemesi, Fener Balat Ayvansaray Derneği'nin (FEBAYDER) 2010'da projenin hukuk dışı olduğuna dair açtığı davayı haklı buldu ve iptali yönünde karar verdi. FEBAYDER yarın (21 Haziran 2012) saat 12:00’de iptal kararıyla ilgili bir basın açıklaması yapacak.
Kararda, bölgenin 2863 sayılı yasa kapsamında kentsel sit alanı içerisinde kalıp, koruma amaçlı imar planının olmadığı, projelerde kültür mirası niteliğinde bulunan tescilli yapıların yıkılmak istendiği, koruma yüksek kurulu kararlarına, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, kamu yararına ve hukuka uygunluk bulunmadığı belirtildi.

Bölgenin tarihi özelliği dikkate alınmamış
Eskimiş yapıların yanında tescilli ve mimari özelliği bulunan yapıların da proje kapsamına dahil edildiği belirtilen kararda, bölgenin "büyük bir çöküntü alanı" ilan edildiği ifade edildi.
Kararda, bölgenin tarihi özelliğinin dikkate alınmadığı belirtilerek, mahalle kültürü ile birkaç kuşak öncesinden bu yana süregelen ve birbirine yakın sosyal yapının varlığı ile mevcut kentsel dokunun rehabilitasyonu üzerine daha önceden gerçekleştirilen çalışmaların dikkate alınmadığı da belirtildi.

Fatih Belediyesi Sulukule için Danıştay’a başvuracağını açıklamıştı
Dün düzenlediği basın toplatışında Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir,  Sulukule Yenileme Projesi için 4. İdare Mahkemesinin verdiği iptal kararını 11 Temmuz’a kadar Danıştay’a taşıyacaklarını açıklamıştı. Fatih Belediyesi’nin 5. İdare Mahkemesinin Fener-Balat-Ayvansaray için verilen iptal kararını da Danıştay’a taşıması bekleniyor.  Mustafa demir dün yaptığı açıklama da “Sadece Sulukule’de değil, Fatih’in birçok yerinde çalışmalar devam ediyor. Ayvansaray, Fener- Balat ve Süleymaniye’de de halkla görüşmeler yaparak yıkımlar devam ediyor. Görüşme yapamadığımız yerleri de kamulaştırıp yolumuza devam ediyoruz” demişti.