FerYapı’nın 3 projesi için geri sayım başladı

FerYapı, 3 projesini teslim etmeye hazırlanıyor. Şirketin Mai Residence, Parima Ofis ve Premier Kampüs Ofis projeleri için geri sayım başladı

FerYapı’nın 3 projesi için geri sayım başladı

5 yılda 5 projeyi hayata geçiren FerYapı, eşzamanlı yürüttüğü üç projesini de yıl sonuna kadar teslim etmeyi planlıyor. İstanbul’un en işlek lokasyonlarından biri olan Basın Ekspres Yolu üzerinde inşa edilen İstWest ve Şişli’de ofis hizmeti vermeye başlayan iTower’ı teslim eden FerYapı, şimdi de eş zamanlı yürüttüğü ‘Mai Residence’, ‘Parima Ofis’ ve kiralamaların başladığı ‘Premier Kampüs Ofis’i yıl bitmeden teslim etmeye hazırlanıyor.

Fer Yapı’nın teslimlerini 2015 yılı sonuna kadar tamamlamış olacağını söyleyen FerYapı Yönetim Kurulu Üyesi Ramadan Kumova, projelere ilişkin şu bilgileri verdi, “Ofis konseptinin standartlarını yeniden belirleyen Premier Kampüs Ofis, son teknoloji ürünleri bünyesinde barındıran bir proje. Premier Kampüs Ofis’te akıllı sistem platformu üzerinden dijital kart sistemi sayesinde tüm hareketlilik takip edilebiliyor. Geniş sosyal olanaklarıyla dünyadaki ofis tercihinin Türkiye’deki ilk örneği olan Premier Kampüs’te 120 metrekareden 25 bin metrekareye varan akıllı ve verimli üniteler bulunuyor. Premier Kampüs Ofis için planlanan teslim tarihi bu yılın aralık ayı.”

 Merter’de E5 karayolunun kenarında yükselen ‘Parima Ofis’te ise 65 metrekareden 2.300 metrekareye varan ofisler mevcut olduğunu belirten Ramadan Kumova, “Parima Ofis’in teslim tarihi Eylül 2015. Kartal’da inşa ettiğimiz Mai Residence’da da 1. blok teslimler başladı, ikinci blok teslimlerini ise Eylül’de gerçekleştirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.  

‘Maliyetin çoğu araziye gidiyor’

Sektörün gelişimiyle ilgili de değerlendirme yapan Ramadan Kumova, konut fiyatlarındaki değişimin inşaat maliyetleriyle doğru orantılı olduğunu hatırlattı. Asıl konunun arazi fiyatları olduğuna dikkat çeken Kumova, “Şehir içindeki projelerde maliyetin büyük kısmı arazi fiyatına gidiyor. Çözüm yolunda kentsel dönüşüm büyük önem arz edecek” dedi.

2015'te finansman modelleriyle fark yaratan firmaların öne çıkacağını da sözlerine ekleyen Kumova, “İstanbul bir metropol ve her  geçen gün yıldızı parlamaya devam ediyor. Dünya şehirlerinden hala çok geride rakamları konuşuyoruz. İstanbul bu minvalde değerlenmeye devam edecek, gayrimenkul 2015'te de iyi bir yatırım aracı olacak” diye konuştu.

KUTU: Konutta balon söz konusu değil

Satılmaya çok fazla ürün olduğu konusunun sıkça gündeme geldiğini söyleyen Ramadan Kumova, konutta balonun söz konusu olmadığını söyledi. Kumova “Türkiye’de bir salonun söz konusu değil. Herkes ayağını yorganına göre uzatmaya alışkın. Bizim sektörümüzde fren ve gaz ilişkisi var. Gidişatın kötüye gittiğini hissetiğimiz anda gazdan ayağımızı çekerek frene basma refleksimiz var. Sanayi yatırımlarında olduğu gibi, büyük hacimlerde yaşanması olası risklerimiz yok. ABD’deki krizin nedeni onlarda para olması ve hesapsız harcama yapmalarından kaynaklandı. O nedenle ne fiyat, ne de ürün balonu olmaz bizde” dedi. Sektördeki sorunlara da değinen Kumova, bunlardan birinin de ruhsat sayılarındaki artış olduğunu söyledi. Bu sorunun biran önce çözülmesi gerektiğini belirten Kumova, ruhsat rakamları ve satılan konut arasında makas olduğunun altını çizdi. Sektördeki algı sorunuyla ilgili de konuşan Kumova “Sektörü çok karlı sanıyorlar, herkes inşaatçı olmak istiyor. Bugüne kadar sektöre sanayiden de girişler oldu. Sektöre girenler bir süre sonra inşaatçılığın hayal ettikleri sektör olmadığını görmeye başladı. Bu konuyla ilgili sorunlar bir yıla biter tahmin ediyorum” diye konuştu.