Fethi Paşa'da şüphe büyüdü

Fethipaşa Korusu'nda yer alan Hüseyin Avni Paşa Köşkü yangını ile ilgili raporunu tamamlayan İtfaiye müdürlüğü , yangının çıkışına neden olabilecek herhangi bir unsura rastlanmadığını söyledi

Fethi Paşa'da şüphe büyüdü

Üsküdar Fethipaşa Korusu Hüseyin Avni Paşa Köşkü yangını ile ilgili kundalama şüphesi her geçen büyüyor. Yangınla ilgili bir rapor hazırlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Anadolu Yakası İtfaiye Müdürlüğü, yangının çıkış sebebinin tespit edilemediğini yazdı.

BirGün Gazetesi'nden Olgu Kundakçı'nın haberine göre, yangından üç gün sonra raporunu hazırlayan Anadolu İtfaiye Müdürlüğü, olay yeirne ulaşıldığında binanın çatısının tamamen çöktüğünü ve ikinci katın dahili alevli surette yanmakta olduğu gerekçesiyle binaya hariçten müdahale edildiğini yazdı. Raporda, yangının çıkış sebebi ile ilgili olarak: 'Yangın çıkışına sebep olacak herhangi bir unsura rastlanmadığından çıkış sebebi tarafımızca tespit edilememiştir' ifadeleri kullanıldı.

Sigortasız tarihi eser
İtfaiye raporunda ayrıca köşkün sigortalanmadığı ve ortaya çıkan zararın bilirkişiler tarafından tespit edilmesi gerektiği vurgulandı. Tarihi köşk İstanbul 3 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 8 Ocak 2002’de yıkılmadan korunması gereken 1. grup kültür varlığı olarak tescillenmişti.