Fethi Paşa'da "10 villaya" doğru

Geçtiğimiz yıl meydana gelen bir yangınla kül olan tarihi Hüseyin Avni Paşa Köşkü'nün yerine modern bir villa yapılacağı yönündeki haberler artıyor. Vatandaşlar, 17/25 Aralık soruşturmalarında açığa çıkan "Koru'ya 10 villa" yapma konuşmalarının gerçeğe dönüşmesinden endişe duyuyor

Fethi Paşa'da

Geçen yıl, nedeni hâla belirlenemeyen bir yangınla kül olan tarihi Hüseyin Avni Paşa Köşkü'nün yerine modern bir villa inşa edileceği şüphesi vatandaşlardan büyük tepki gördü. Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz'e satılan tarihi köşk civarında iş makinalarının aktivitesi villa şüphelerini daha da güçlendirdi. 

Fethi Paşa Korusu'na 10 tane villa yapar mı?
Habertürk Gazetesi'nden yer alan habere göre, geçen yıl Haziran ayında çıkan yangınla tamamen yanan ve itfaiye raporunda yangın nedeninin saptamadığı vurgulanan Hüseyin Avni Paşa köşkünün içinde bulunduğu Fethi Paşa Korusu'na modern villalar yapılacağı söylentisi vatandaşlarda huzursuzluğa neden oldu. 17/25 Aralık soruşturmaları kapsamında gündeme gelen Fethi Paşa Korusuna ilişkin olarak Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, kamuoyuna yansıyan gizli görüşmelerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'a, "Koruya 10 tane ev yapacağım..." demişti.

Restorasyon mu inşaat mı?
Söz konusu söylentilerden rahatsız olan bölge sakinleri, özellikle koru içerisindeki inşaat makinalarının sayısındaki artışla birlikte itirazlarını daha yüksek bir sesle dile getirmeye başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Boğaziçi İmar müdürlüğü Restorasyon İnşaatı" tabelasına rağmen, iş makinalarının mevcudiyetinden rahatsız olan vatandaşlar, korudakik tescilli ağaçların da son 2 yıldır düzenli olarak kesildiğini ve böylece yapılaşmanın da önünün açıldığını iddia etti. Cengiz İnşaat da yaptığı bir açıklamayla villa söylentilerinin gerçeği karşılamadığını ve bölgede restorasyon faaliyetlerinin yürütüldüğünü belirtti. 

2002 yılından bugüne, tarihin yanışına doğru
2002 yılında 3 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Korumu Kurulu tarafından "Yıkılmadan korunması gereken 1. sınıf kültür varlığı olarak" tescillenen köşk, 2009 yılında Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz tarafından, korunun yüzde 65'lik hissesini TMSF'den yüzde 35'ini ise hisse sahiplerinden satın almıştı.