FETÖ soruşturmalarında TMSF'ye kaç şirket devredildi?

Fethullahçı Terör Örgütü-FETÖ ve Paralel Devlet Yapılanması soruşturması kapsamında TMSF'ye devredilen firma sayısının 500'e yaklaştığı tahmin ediliyor

FETÖ soruşturmalarında TMSF'ye kaç şirket devredildi?

Fethullahçı Terör Örgütü-FETÖ ve Paralel Devlet Yapılanması-PDY soruşturmaları tüm hızıyla sürerken, Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu-TMSF'ye devredilen firma sayısı ise yüzlerle ifade edilecek düzeye ulaştı. Aralarında inşaat sektörünün önde gelen firmalarının da bulunduğu devir işlemleri sonrasında Fon bünyesine, bugün itibarıyla 500'e yakın firmanın devredildiği tahmin ediliyor.

500'e yakın şirket TMSF'ye devredildi
15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Fethullahçı Terör Örgütü ve ekonomik yaşam içindeki uzantılarına yönelik olarak sürdürülen operasyonlar sonrasında aralarında Dumankaya, Koza İpek, Kadıoğlu Grubu ve Boydak gibi önemli grup ve markaların yer aldığı çok sayıda şirket TMSF'ye devredildi.

30 milyar TL'lik aktif büyüklük
Büyük bir kısmı KOBİ'lerden oluşan TMSF'ye devredilen firma profili 500'e yaklaşırken, bu firmaların aktif büyüklüğünün ise 30 milyar TL'ye ulaştığı vurgulanıyor. Diğer taraftan söz konusu şirketlerin öz kaynakları ise 15 milyar TL düzeyinde seyrederken, yaklaşık istihdam düzeyi ise 30 bin kişiye ulaşmış durumda.

Sartlı satışlar sürüyor
Soruşturmalar sonrasında Maliye Bakanlığı'na devredilen hastane, okul ve medya şirketlerine ait taşınmazların satışlarının da TMSF tarafından yürütülmesi bekleniyor. Dava süreci devam ederken yapılacak satışlarda, davada nihai sonuç alınıncaya kadar gelir şirket sahibi ya da yöneticileri adına bir hesapta muhafaza edilecek. Kişilerin suçsuz bulunması halinde ise satış bedelleri iade edilecek.