Fi Yapı'nın 35 milyon dolarlık adası da TMSF'ye devredildi

PDY soruşturması kapsamında mal varlığına el koyulan Fİ Yapı'nın İzmir Dikili'deki adası da TMSF'ye devredildi

Fi Yapı'nın 35 milyon dolarlık adası da TMSF'ye devredildi

Fethullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması soruşturması kapsamında, TMSF'ye devredilen firma sayısının 200'ü bulduğu yönündeki haberler dün ajanslar tarafından servis edilmişti. Bu firmalardan biri olan Fİ Yapı'nın İzmir Dikili'de yer alan adasının da bu kapsamda Devlet'in eline geçtiği saptandı.

Devletin yeni adası: 35 milyon dolar değerinde
İzmir'in Dikili beldesine 4 kilometre uzaklıkta bulunan Garip Ada, FETÖ soruşturması kapsamında, Fİ Yapı'nın mülkiyetinden alındı ve TMSF'ye devredildi. İstanbul anadolu Sulh Ceza Hakimliği tarafından alınan karar sonrasında Mevduat Sigorta Fonu'na devredilen bu adanın toplam değerinin ise 35 milyon doları bulabileceği belirtiliyor. 

Dev yatırım planı hayata geçmedi
Fİ Yapı, söz konusu ada üzerinde büyük bir yatırım gerçekleştirmeyi planlıyordu. Ada üzerine 5 yıldızlı otel ve villalar inşa edileceğini açıklayan Fİ Yapı'nın sahibi Fikret İnan, yapılacak yatırım 350 milyon doları bulacağını söylemişti. 

6 yıl önce satın alınmıştı
Garip Ada ismini taşıyan bu ada, 6 yıl önce Fİ Yapı tarafından satın alınmıştı. Bu dönemde ada için verilen ücret 32 milyon dolar düzeyindeydi. Toplam genişliği 358 bin metrekare olan Garip Ada, Çankarlı, Dikili ve Bergama gibi şehir merkezlerine oldukça yakın bir noktada bulunuyor. Garip Ada'nın Midilli Adası'na olan uzaklığı ise 12 deniz mili...