Fikirtepe arapsaçına döndü

İBB Meclisi Ekim ayı olağan toplantısında konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Nuhoğlu, Fikirtepe dönüşümünün arapsaçına döndüğünü söyledi

Fikirtepe arapsaçına döndü

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Kadıköy-Fikirtepe'deki dönüşümde 4 yılın sonunda gelen aşamayı 'arapsaçına' benzetti. İBB'nin Ekim ayı olağan meclis toplantısında meclis üyelerine hitap eden Nuhoğlu: 'Fikirtepe'de şu ana kadar 4 tane ruhsat geçti. Bunun dışındakiler ise bekliyor. Fikirtepe'de 100 bin insan yaşayacak. Bekleyen ruhsatlar İBB ile Çevre Bakanlığı arasında gidip geliyor.' şeklinde konuştu.

Haydarpaşa binası ne olacak?

Yerinden çözüm önerisi
Kentsel dönüşümde bürokrasinin süreci yavaşlattığına da dikkat çeken Nuhoğlu: 'Bu sorunu yerinde çözmek varken neden Ankara'ya gitti? Bu konuda meclisin elinden geleni yaparak bir an önce oyuncu olması gerekiyor.' dedi.  

Her yeri imara açmak zorunda mıyız?
Açıklaması sırasında geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in özelleştirilme kapsamına alınan yerler arasında saydığı Haydarpaşa Garı'na da değinen Nuhoğlu, tarihi binanın 'imara açmak' dışında hiçbir değerlendirmenin muhatabı olamamasını eleştirdi. 'Her yeri imara açmak zorunda mıyız?' diye soran Nuhoğlu, kamunun İstanbul'da kalan son arazisinin satılmaya çalışıldığına dikkat çekti. 

Bin yıldır kamunun malı
Haydarpaşa ve çevresinde bulunan 200 dönüme yakın arazinin bin yıla yakın bir zamandır kamu arazisi niteliği taşıdığını belirten Nuhoğlu: ' Üsküdar tarafı da dahil olmak üzere 200 dönüme yakın arazi İstanbul'da kalan son arazidir.' şeklinde konuştu. Kadıköy Belediye Başkanı Nuhoğlu, Haydarpaşa arazisi ve binasının halk tarafından kullanılabilecek bir milli park haline getirilmesini önerdiği açıklamasında, her şeyden para kazanmak zorunda olmadığımızı da belirterek: 'Burası gelir getirecek bir er olmak zorunda değil ki...' dedi.