Fikirtepe’de değişim Teknik Yapı ile başlıyor

Teknik Yapı, Kadıköy’deki değişimin ilk temelini atıyor. Fikirtepe’deki ilk imar adasındaki bin 173 rezidans daireden oluşan Concord İstanbul, 307 bin 400 liradan başlayan fiyatla satışa çıktı

Fikirtepe’de değişim Teknik Yapı ile başlıyor

5 Mart 2014 / Posta Gazetesi 

İstanbul’un ilk yerleşim merkezi ve geçmişte Kalkhedon adıyla bilinen Fikirtepe’de yaklaşık 50 bin konutluk yeni bir yerleşim merkezi doğuyor. Kadıköy ve Bağdat Caddesi'nde yer alan yüzlerce binanın dönüşüme katkı yapan Teknik Yapı, bu kez Türkiye’deki en büyük sivil kentsel dönüşümüne ilk resmi imzayı attı. Fikirtepe’de inşaat ruhsatı alan Teknik Yapı, 650 milyon liralık değere sahip  ilk projesi Concord İstanbul’u satışa sundu. E- 100 otobanına paralel bir şekilde yükselecek Concord İstanbul, yaklaşık 21,5 dönüm arsa üzerindeki iki imarlı adadan oluşuyor.

Concord İstanbul projesi tanıtım toplantısında konuşan Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Fikirtepe’de ilk ruhsatı alan ve ilk olarak tüm hak sahipleriyle daire paylaşımlarını yapan firma olarak,  bin 175 rezidans daireden oluşan Concord İstanbul projesinin ilk etabını oluşturan 622 rezidansı satışa sunduklarını kaydetti. Projenin Mimar Eren Yorulmazer’in imzasını taşıdığına dikkat çeken Nazmi durbakayım, yüzde 70’i yeşil alan ve sosyal tesislerden oluşan Concord İstanbul’un ilk etabında ağırlıkla 1+1 olmak üzere 2+1 ve 3+1 dairelerin yer aldığını söyledi. Projenin ilk etabında 46 adet stüdyo, 348 adet 1+1, 182 adet 2+1 ve 41 adet 3+1 daire bulunuyor.

2013’ün avantajlarına sahip
Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım’da, Concord İstanbul projesinin fiyat politakasının tüketicilere kazandıracak şekilde planlandığını anlatarak, her yüzde 30’luk satış diliminin ardından fiyatlarda ortalama yüzde 10’luk artışlar olacağı bilgisini verdi. Projede anlaşmalı bankalar aracılığı ile  60 aya kadar vadeli yüzde 0,90, 120 aya kadar vadeli yüzde 0,99 faiz oranıyla kredi kullanılabildiğine işaret eden Umut Durbakayaım,Projenin ilk etabında satışa sunulacak 1+1 tipi rezidans daireler 307 bin 400 TL, 2+1 tipi rezidans daireler 553 bin 100 TL, 3+1 tipi rezidans dairelerin baz fiyatı ise 759 bin 800 TL’den başlıyor. Afet Yasası kapsamında hayata geçecek Concord İstanbul’da KDV oranı yüzde 1 olacak ve vergi ile harç muafiyeti uygulanacak” diye konuştu.

 ‘Ataşehir’in önüne geçecek’
Bugüne kadar Teknik Yapı’dan daire alan herkesin yüksek oranda kazandığının altını çizen Nazmi Durbakayım “Prim potansiyeli olan Fikirtepe’de de Ataşehir, Kartal, Tuzla, Halkalı gibi kazandıran projeleri yükselteceğiz. Nitekim son örnek Tuzla oldu. Gelecek potansiyeli olan Tuzla’ya gittik ve haklı olduğumuz ortaya çıktı. İki yıl üst üste en çok satan proje unvanı aldık. Fikirtepe’ye de çok güveniyoruz. Fikirtepe’nin birkaç yıl içinde gerek yaşam alanı gerekse yatırım bölgesi olarak Ataşehir ile yarışacağına inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Kutu

 ‘Proje sayısı 4’ü aşabilir’
Yeni plan sonrasında 60 imar adasına dönüştürülen Fikirtepe’de 4 imarlı adada yer alan arsa sahipleriyle sözleşme imzalandığını hatırlatan Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım “Sözleşme imzalayan adalardan ikincisinin ruhsatını almak için girişimlerimizi başlattık ve bir kaç ay içerisinde satışa çıkmayı hedefliyoruz. Yılın sonuna doğru diğer iki adayı da projelendirip satışa çıkmak hedeflerimiz arasında. Sözleşme imzalayan dört ada satışa çıktığında toplam 55,5 bin metrekarelik bir alanda 555,1 bin metrekarelik inşaat gerçekleştirilmiş olacağız” bilgisini paylaştı. 

Fikirtepe’de 30 milyarlık ekonomi

Fikirtepe’nin İstanbul’un en değerli alanlarından biri olduğunu hatırlatan Nazmi Durbakayım, “Fikirtepe’de 1 milyon 350 bin metrekarelik arazi yeniden yapılaşıyor. Bölgedeki projelerin hayata geçmesiyle birlikte Fikirtepe’de 30 milyar liralık bir yatırım gerçekleşecek. Burada ortaya çıkacak olan ticaret hacmi ve ekonomik hareketlilik, Türkiye ekonomisine nefes aldıracak bir pencere olacaktır” diye konuştu.

Firma Bilgisi: Teknik Yapı