Fikirtepe'de ruhsat müjdesi!

Fikirtepe'de eski imar planlarına yapılan itirazlar sonucu beklemede kalan firmalara önümüzdeki hafta ruhsatları verilmeye başlanacak

Fikirtepe'de ruhsat müjdesi!

05 Şubat 2014 / emlakwebtv
Kentsel dönüşüm bölgesi ilan edilen Fikirtepe'de imar ruhsatlarındaki sıkıntı çözülüyor. Bölgede 3 yıl önce başlayan dönüşüm süreci, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) açıklamalarıyla yeni bir döneme girdi. Eski imar planlarına yapılan itirazlar sonucu projelerini askıya alan firmalara önümüzdeki hafta ruhsatları verilmeye başlanacak. Bölgede proje geliştiren bu firmaların dışındaki müteahhitler ise henüz proje çalışmalarının tamamlanmadığını belirterek, yeni planlara göre projelerini hazırlayacaklarını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölgeyi 31.05.2013'te Bakanlar Kurulu kararı ile 6306 Sayılı Yasa kapsamına almıştı. Gelen itirazlar ve mağduriyetler üzerine bölgenin tekrar İBB'ye teslim edilmesine karar verilmişti. 

Durbakayım: “Bu karar Fikirtepe için yeni bir nefes olacak”
Bu kararın Fikirtepe’ye nefes aldıracağını söyleyen Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, şöyle konuştu: “Bu karar Fikirtepe için yeni bir nefes olacak. 2.5 yıldır bugünü bekliyorduk. Umarım diğer adalarda da sorunlar çok çabuk çözülür ve bölge bir anda dönüşüm sürecine girer.”

Aydın: “Sorunlar büyük ölçüde çözüme kavuştu”
Sorunların büyük ölçüde çözüme kavuştuğunu söyleyen Baysaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın, şöyle konuştu: “İmar durumumuzu ve avam projemizi hazırladık. Sorunlar büyük ölçüde çözüme kavuştu. Bürokratik bir takım engellerde yardımcı olunmaya başlandı. Düzenlemeyle birlikte projemizi revize ediyoruz. Hazırlıklarımız hızla devam ediyor.”