Fikirtepe’de şimdi birlik zamanı

Kentsel dönüşümle yepyeni bir yüze kavuşacak Fikirtepe’de, inşaatçılar birlik oldu. Proje ve hizmet yarışı için kıyasıya yarışacak olan şirketler, daha iyi bir Fikirtepe için ise ortak hareket edecek

Fikirtepe’de şimdi birlik zamanı

10 Nisan 2013 / Bülent Yoldaş / Posta Gazetesi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından ‘Özel Proje Alanı’ ilan edilen Kadıköy Fikirtepe’de yaklaşık 2 yıl önce başlayan süreçte yeni bir aşamaya gelindi. İmar plan notlarında değişiklikler, inşaat firmalarının hak sahipleriyle anlaşma süreçleri derken, yaklaşık 2 yıl geride kaldı. Süreç biraz sancılı oldu ancak, sorunlar bir bir aşıldı. Artık Fikirtepe’ye yeni bir kimlik ve değer katacak yeni projeler birbiri ardına yükselecek.

Birlik herkese kazandıracak
İNDER çatısı altında kurulacak Fikirtepe Komisyonu, Fikirtepe’nin altyapı ve üstyapı sorunlarını birlikte tespit edip, birlikte çözecek. Birlik içinde yer alan firmalar arsında; Teknik Yapı Holding, Vartaş Group, Ekşioğlu Yapı, Baysaş İnşaat, Nuhoğlu İnşaat , Erkan İnşaat, Eba İnşaat, CC Yapı A.Ş., Usta İnşaat, Keleşoğlu İnşaat, Nuhoğlu İnşaat, Pana Holding – SRP İnşaat, İslamoğlu İnşaat, Sevgili İnşaat , Gülsa İnşaat, Anka Yapı, Erkan İnşaat, Sefa İnşaat yer alıyor.
Komisyon, Fikirtepe’nin gelecek vizyonunu birlikte oluşturacak ve Fikirtepe’nin tanıtımının koordinasyon içinde yürütülmesini sağlayacak. Fikirtepe Komisyonu sadece inşaatların yapım sürecinde değil, projelerin tamamlanması ardından da devam edecek. Fikirtepe birkaç yıl sonra eskisi gibi olmayacak. Diğer dönüşüm projelerine de örnek olacak bu birliktelik, aynı zamanda yeni projelerle değer kazanacak Fikirtepe’nin değerine değer katacak. Bu süreçten, hem şirketler, hem orada evleri bulunan Fikirtepeliler, hem bölgede ev sahibi olacaklar hem de kent kazanacak.

Nazmi Durbakayım /Teknik Yapı Yön. Krl. Bşk.:
Fikirtepe bir şantiye bölgesine dönüşecek. Kentsel dönüşüm sürecinde mimari projeler ve hizmet yarışı olacak. Ancak, inşaat sürecinde ortaya çıkabilecek riskleri en aza indirmek, belediyelerle olan iletişimin sağlıklı sürdürülmesini sağlamak için ortak hareket etme kararı aldık. Buradaki birçok firma İNDER üyesi, İNDER altında bir komisyon kurduk.  Birliktelik projeler tamamlandıktan sonra da devam edecek. Geleceğin Fikirtepe’sini birlikte kuracağız.

Şemsettin Aydın / Baysaş Yön. Krl. Bşk.:
Oluşturduğumuz bu birlik, Fikirtepe’de kentsel dönüşümün sağlıklı gerçekleştirilmesini sağlayacak. Fikirtepe’nin altyapı ve üstyapı sorunları yerel yönetimlerle koordineli bir biçimde ele alınarak çözüm üretilecek. Ortaklaşa oluşturacağımız Fikirtepe vizyonu kapsamında, yeni Fikirtepe’yi birlikte tanıtacağız. Fikirtepe’ye değer katacak bu birliktelik, Fikirtepelilieri çürük elma ve art niyetli firmalardan da koruyacaktır” dedi.

Ali Nuhoğlu / Nuhoğlu İnşaat Yön. Krl. Bşk.:
Fikirtepe özel sektörün yaptığı en büyük, en merkezi kentsel dönüşüm. Bu sürecin özel sektör ve kamu koordinasyonu ile yürütülmesi gerekiyor. Öncelikle özel sektör olarak birlik olduk. İlk etapta 4-5 firma projelerine başlayacak. 3-5 aylık sürede 1 milyon metrekare inşaat başlayacak. Dönüşüm sıkıntılı görünüyordu. İBB’nin plan notlarıyla ilgili düzenlemeleri sürecin önünü açtı. El birliği ile yeni Fikirtepe’yi inşa edeceğiz.