Fikirtepe'de top artık inşaatçılarda

Baysaş Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın Fikirtepe imar planının askıya çıkmasından sonra "Fikirtepe'de top artık inşaat firmalarında" dedi

28 Ağustos 2013 / emlakwebtv

Fikirtepe’de kaosa sürüklenen dönüşüm sürecinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müdahalesi ile düze çıkıldı. Fikirtepe’nin yeni planları askıya çıktı. Yeni planlara göre ne vatandaş ne de firmalar hak kaybı yaşamayacak. Daha planlı, doğayla uyumlu, yaşanabilir bir Fikirtepe ortaya çıkacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Riskli Alan ilan edilen Fikirtepe ve ve Çevresi 1/1000’lik Uygulama İmar Planı’nın askıya çıkartılmasını değerlendiren Baysaş Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Fikirtepe’de 2011 yılında başlayan ve kaotik bir duruma sürüklenen Fikirtepe dönüşüm sürecine el koymasıyla Fikirtepe’de yeni bir dönem başladı. Bakanlık, İstanbul Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü, Mekansal Planlama Müdürlüğü ‘nün yoğun çalışmalarıyla Uygulama İmar Planı hazırlanarak askıya çıkartıldı. Ayrıca sağlıklı, yaşanabilir ve planlı bir Fikirtepe için master plan hazırlandı. Kamu üzerine düşen görevi yaparak, Fikirtepe’yi düzlüğe kavuşturdu. Şimdi artık top İnşaat şirketlerinde. Planlar çerçevesinde şirketler artık projelerine odaklanarak, yen bir Fikirtepe için çalışacaklardır” dedi.
Fikirtepe’de açıklanan yeni planlarla bir hak kaybının yaşanmayacağına değinen Şemsettin Aydın, Baysaş Fikirtepe'de ne yapacak sorusuna ise “Baysaş olarak iki adada 23 bin metrekarelik alanda proje gerçekleştireceğiz. Kısa sürede planlar çerçevesinde avan projelerimizi hazırlayarak, çalışmalarımıza başlayacağız” yanıtını verdi.