Fikirtepe’de yeni imar planları askıya çıkarıldı

Fikirtepe'de 4,14 olan emsal 4’e düşerken, yüzde 20 olan yeşil alan oranı ise yüzde 25’e çıkarıldı. Anka Yapı Başkanı Şaadet Temel, bölgedeki son durumu Emlakwebtv'ye anlattı

24 Eylül 2013

Fikirtepe’de yeni imar planları askıya çıktı

Kentsel dönüşüm sürecinde pilot bölge seçilen İstanbul Fikirtepe’de yeni imar planları belli oldu. Planların askıya çıkarılmasıyla rahat bir nefes alan inşaat şirketleri, projelerini revize ederek bir an önce inşaata başlamak istiyor.

Fikirtepe’de Evim Kadıköy projesini hayata geçirmek için gün sayan Anka Yapı Başkanı Şaadet Temel, yeni planlara göre projeden daire alacakların herhangi bir hak kaybı olmayacağını söylüyor.  Temel, “Burada hak kaybı yok. 4,14 olan emsal 4’e düştü. Ancak 1 Haziran’da çıkarılan bir imar yönetmeliği var. Bununla birlikte tekrar bazı artışlar söz konusu. O kayıp elde edilebiliyor” dedi.

Terk alanı yüzde 25’e çıktı
Bölgede birleştirilmiş tapuyu veren ilk firma olduklarını vurgulayan Temel, yeni planlara göre terk alanlarının yüzde 20’den 25’e çıktığını belirtiyor. Temel, “Bu tapu bütün vatandaşlar herhangi bir adada olan 224 kişi Anka yapıyla tek tek kat karşılığı sözleşme imzalamış ve binaların yıkımına muvaffakat vermiş. O belgelerle beraber biz onları kiralarını ödeyerek bölgeden taşımışız, evleri yıkıp parçalar halinde olan parselleri bir bütün ada halinde tek tapuya dönüştürüp bir arsa haline getirmişiz. Bu önceden yapılan bir işlem ama o zaman yüzde 20 terk etmiştik, şimdi onaylanan planlara göre terk alanımızı yüzde 25’e çıkaracağız” dedi.

Yeşil alan yüzde 25 olacak
Şaadet Temel, yeni planlarda yeşil alan oranının ise yüzde 25’e çıkarıldığını söylüyor. Temel, “Çıkan yönetmeliğe göre dairelerin çoğu balkonlu olacak. Daha iyiye doğru bir gidiş oldu. Eskiden yüzde 20 civarında yeşil alan vardı, o yüzde 25’e çıktı. Caddeler genişledi. Hem halk hem satın alanlar hem de firmalar açısından çok olumlu şeyler oldu” şeklinde konuştu.