Fikirtepe dönüşümünü rant yönlendiriyor

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Hükümetin dönüşüm politikalarını eleştirdi. Nuhoğlu: 'Dönüşümü vatandaş için yapıyorsak, neden mağdurlar?' dedi

Fikirtepe dönüşümünü rant yönlendiriyor

Hükümetin uyguladığı 'Kentsel Dönüşüm' politikasını eleştiren Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Fikirtepe'nin 25-30 bin daireye tekabül eden yüzde 15'lik kısmının yıkıldığını, bunun da 1400 dönüme yakın bir yere tekabül ettiğini söyledi. Nuhoğlu, sürecin çok ağır işlediğini vurgulayarak: 

'Biz niye dönüşüm yapıyoruz? Önce bu soruyu sormamız gerekiyor. Hedef neydi? O insanlar için yapıyorsak şu anda niye mağdurlar?' dedi.

Yerinde dönüşüm yok
Habertürk Gazetesi'nden Esra Boğazlıyan'ın sorularını yanıtlayan Kadıköy Belediye Başkanı Nuhoğlu, Fikirtepe'de 'yerinde dönüşümün' olmayacağını, Fikirtepelilerin semti terk edeceğini vurguladı. Nuhoğlu: İnsanların o çevreden kopmalarından kaynaklanan sorunlar olacak. Fikirtepelilerin bir kısmı zaten gitti; bir kımı da satıp gidecek. Bir kısmı ise aidatları ödeyemeycek. Burada lüks binalar yapılıyor, bir kısmı da apartmanların arasında kaybolup gidecek.' dedi. 

Depreme hazırlık değil, ranta dönüşüm
Devletin dönüşüm politikalarını eleştiren Nuhoğlu, işlerin alabildiğine ağır ilerlemesinin temel nedeninin, 'plan açısından hazırlıksızlık' olduğunu vurguladı. Nuhoğlu, projede kamu denetimi uygulanmadığını da vurgulayarak, vatandaşla müteaihhidi sözleşme yapmaya zorlayan ve ardından geri çekilen devletin süreci denetleme yetkisinin de kalmadığını belirtti.