Fikirtepe için bakanlık devreye giriyor

Fikirtepe kentsel dönüşümünün tamamlanması için özel bir ekip kurduklarını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Mali sıkıntılar çeken ya da anlaşma sağlayamayan firmalar haklarını bakanlığa devredebilecekler" dedi.

Fikirtepe için bakanlık devreye giriyor

İstanbul'da kentsel dönüşümün pilot bölgesi olan ve 20 milyar dolar yatırım büyüklüğüyle dikkatleri üstüne çeken Fikirtepe için bakanlık devreye girdi. Fikirtepe'yi ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bölgenin iki yıl içinde tamamlanamsı için bakanlık olarak kesin kararlı olduklarını söyledi. 3^te 2 çoğunluğa ulaşamayana ya da mali sıkıntı çeken müteahhit firmaların isterlersde haklarını bakanlığa devredebileceği gündemde. Fikirtepe'de müteahhitler, muhtarlar ve hak sahipleriyle bir araya gelen Bakan Özhaseki, 3 müsteşarının da katıldığı geniş bir heyetle beraber bölgede iş yapan firmaların oluşturduğu Fikirtepe Platformu ile toplantı yaptı. Hem sokakta hem de projeleri gezerek incelemelerde bulunan Bakan Özhaseki, Fikirtepe kentsel dönüşümünün tamamlanmasıyla ilgili işi yavaştan almayacaklarını belirtti. Toplantını en önemli sonuçlarında biri de; dört yıldır dönüşüm çalışmalarının sürdüğü bölgede oluşan mağduriyetlerin son bulacağı, şu an yüzde 40 olan ve yılsonuna kadar yüzde 70-80 civarına çıkması beklenen anlaşmalarda gerekli uzlaşmaların sağlanamaması durumunda devreye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın gireceği notu oldu. Özhaseki, “Biz, Fikirtepe’yi çözmek için bir grup kurduk. Arkadaşlarımız bu konuda detaylı çalışma yapıyorlar. Eğer bir adada 3’te 2 çoğunluğa ulaşan müteahhit varsa harekete geçmesi gerekir. 3’te 2 çoğunluğa ulaşamayan ya da mali sıkıntı çeken müteahhitler isterlerse haklarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak devralacağız. Fikirtepe’de vatandaş, arsa sahipleri ve müteahhitler mağdur olmayacak. Bölgedeki anlaşmazlıkların önüne geçtikten sonra hızlı bir şekilde altyapı sorunlarını çözeceğiz” diye konuştu.

Bakan 3 projeyi gezdi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Fikirtepe'de yıl sonu ve 2017 başında yaşamı başlatmaya hazır hale gelen Teknik Yapı'nın Concord İstanbul, Erkan İnşaat'ın Pırlanta Göztepe, Baysaş İnşaat'ın İstanbul 216 projelerini gezdi. Bakan Özhaseki’nin ziyaretiyle birlikte herkesin üzerine düşeceğini yapacağını belirten Fikirtepe Platformu Başkanı Ali Nuhoğlu, “Sürecin önünü tıkayan sorunlar her ne ise bakanımızın da dediği gibi çözülerek Fikirtepe tamamlanacak” dedi. Fikirtepe son durumu ise şu şekilde;  2017 yılının ilk çeyreğinde tamamlanan ilk projelerde yaşam başlıyor. İnşaat alanının büyüklüğü 1 milyon 350 bin metrekareyi buluyor. 35 bin konut ve 2 bin 500 ticari alan yapılacak. Projeler toplam 18 milyar dolar yatırım değerine sahip. Fikirtepe tamamlandığında 160 bin kişiye ev sahipliği yapacak.