Fikirtepe'nin ağaçları ne olacak?

Önceki gün yayımlanan Fikirtepe ve Çevresi Uygulama İmar Planı'ndaki yeni değişiklikle 'nitelikli ağaçların' korunması maddesi değiştirildi

Fikirtepe'nin ağaçları ne olacak?

Fikirtepe ve Çevresi Uygulama İmar Planı'nda değişiklik öngören düzenleme ile birlikte önceki planda yer alan nitelikli ağaçların korunması, güneş ve rüzgara göre konumlanma gibi maddeler kaldırıldı. Habertürk Gazetesi'nden Ünsal Ereke'nin haberine göre yeni değişiklik 14 Ağustos'a kadar askıda kalacak.

Yeni düzenleme ile birlikte, 'Planlama alanında parsel üzerinde ağaç tespit çalışması yapılacak, bu tespite göre nitelikli tüm ağaç ve ağaç toplulukları mümkün olduğunca korunacaktır.' ibaresi bütünüyle kaldırıldı. Değişiklikte, 'Bütün yapı alanlarında sahanın dışında kalan alanın her 25 metrekaresi için bir ağaç dikilecektir.' ifadesi ise olduğu gibi kaldı. 

Yeni düzenleme ile birlikte, modern bir şehir planında bulunması gereken rüzgar koridoru ve güneş ışıması ile ilgili maddelerin de kaldırıldığı ya da değiştirildiği gözlendi. 'Mimari çözümlemelerde esneklik sağlamak amacıyla rüzgar ve güneşlenme ile yönlenme dikkate alınır' ifadesinin yerine, yetkinin İBB Başkanlığı'na devredildiği görüldü.