Fikirtepe'ye bu kadar talep yok

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, Fikirtepe'de metrekaresi 7 bin liradan yapılacak 50 binin üzerindeki konut için: 'Bu kadar talep yok.' dedi

Fikirtepe'ye bu kadar talep yok

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, başta kentsel dönüşümün pilot bölgeleri olmak üzere bir çok bölgede plansız konut üretiminin yaşandığını söyledi. Çelik, Fikirtepe'de metrekaresi 7 bin liradan 50-60 bin adet yeni konut inşa edileceğini belirterek: 'Pazarda bu segmentte bu kadar talep yok.' ifadelerini kullandı.

4 milyon evi kime satacağız?
Sektörün özellikle ortanın üstü ve lüks üretim hedefine odaklandığını ve bu durumun da büyük bir sorun oluşturduğunu belirten Çelik, önümüzdeki senelerde sorunun büyüyeceğini vurguladı. Çelik: '14 milyonluk İstanbul'da 4 milyon ev olduğunu kabul edelim. Kentsel dönüşümle sayı 8 milyona çıkacak. 4 milyon evi eski sahibini verin. Yeni evleri kime satacağız.' şeklinde konuştu.

TOKİ girince özel sektör kaçtı
Alt gelirli vatandaşlara konut sağlama yolunda başta vergi düzenlemeleri ve arsa yaratma formülünün işe yarayacağını ve inşaat sektörünün üzerindeki vergi yükünün azaltılmasıyla birlikte ev fiyatlarının düşeceğini belirten Çelik: 'Arsa krizi de TOKİ desteği ile aşılabilir. TOKİ, iş modelini değiştirmeli. 2002 yılında dar gelirliye ev üretmek için çalışmalara başlayan TOKİ, arsa avantajlarıyla uygun fiyatla satış yaptı. TOKİ bu pazara girince özel sektör kaçtı; çünkü kimse TOKİ avantajlarıyla rekabet edemez.' dedi. Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'e konuşan Çelik, TOKİ'nin bir oyun kurucu olarak alt gelir grubu sektörünün önünü açması gerektiğini ve kentsel dönüşümde de bu firsatlardan fazlasıyla yararlanılabileceğini vurguladı.