Fikirtepe'de kayıp arsa şoku

5 yıl önce Fikirtepe'de kat karşılığı inşaat yapım sözleşmesi imzalayan bazı vatandaşlar sözleşmelerinin içeriğinde bulunan bazı maddelerden dolayı mağdur olduklarını iddia ettiler

Fikirtepe'de kayıp arsa şoku

5 yıl önce Fikirtepe'de kat karşılığı inşaat yapım sözleşmesi imzalayan bazı vatandaşlar sözleşmelerinin içeriğinde bulunan bazı maddelerden dolayı mağdur olduklarını iddia ettiler. 

İsminin açıklamasını istemeyen ve fikirtepehaber.com'a konuşan bazı arsa sahiplerinin iddialarına göre, Kadıköy Tapu Dairesi'ne gittiklerinde mevcut arsaları hakkında bilgi edinmek istediklerini söylediler. Ancak, aldıkları bilgi karşısında şok geçiren vatandaşlar, arsalarından bakanlığın açıkladığı yüzde 25 oranında kesintiden daha fazla miktarda kesinti yapıldığını idda ederek şaşırdıklarını belirttiler. 

İddialara göre, parsellerininde bulunduğu yollar hariç, 25 bin 576 metrekare olan ada, bakanlığın şart koştuğu yüzde 25 terkten sonra 19 bin 182 metrekare olması gerekirken, vatandaşların hisseleri ve firma payı ile beraber yüzde 50 sine ortak oldukları ve ellerinde kalan arsa büyüklüğü 16 bin 705 metrekareye düşmüş bulunmakta. 

Yani ada tevhidi yapılırken mevcuttan yüzde 10 gibi daha fazla kesinti yapılarak büyüklü küçüklü birkaç parselin oluşturulduğu görülmekte. Fazladan yapılan kesintiler ile oluşturulan parsellere mevcut malikler ortak edilmezken, oluşturulan parsellerden en büyüğü olan 16 bin 705 metrekarelik parsele ortak edildikleri ve bu parselde de yine firmanın kat karşılığı inşaat sözleşmesi karşılığında yüzde elli firma payıyla beraber firmanın sözleşme şerhinde bulunduğunu belirttiler. 

Şimdi vatandaşlar fark olarak ortaya çıkan ama arsa sahiplerinin ortak edilmediği 2 bin 477 metrekarelik paya tekabül eden parselin akıbetini merak ediyorlar.