Fikirtepe'den Engin Ardıç'a sert yanıt

Sabah Gazetesi yazarı Engin Ardıç'ın Fikirtepe dönüşümünü ele aldığı 18 Temmuz 2015 tarihli yazısında kullandığı "aç ve sefil halkımın yaşadığı yer" ifadesi FİKENTDER tarafından tepkiyle karşılandı. Dernek "Fikirtepeli aç ve sefil değildir..." dedi

Fikirtepe'den Engin Ardıç'a sert yanıt

Sabah Gazetesi yazarı Engin Ardıç'ın 18 Temmuz 2015 tarihli yazısında Fikirtepe dönüşümü ve AKP hükümetinin başarısıyla ilişkilendirerek açıkladığı köşe yazısı Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından kınandı. Fikirtepe'nin "aç ve sefil halkımın yaşadığı yer" şeklinde tanımlandığı yazıya tepki gösteren derneğin açıklamasında: 

"Fikirtepeliler aç ve sefil insanlar değil, onurlu ve kanaatkar insanlardır." ifadesine yer verildi. 

 

Fikirtepe'den Engin Ardıç'a sert yanıt

 

Zengin olmadık, mağdur olduk
Yapılan düzenlemelerde Fikirtepelilerin zengin değil mağdur olduğuna dikkat çeken açıklamada, bölge insanının çantacı müteahhitler tarafından sefil ve perişan hale getirildiği belirtildi. Köşe yazısında geçen rakamların gerçeği yansıtmadığını, yaşanan fiyat artışının komşu semtler olan Göztepe, Erenköy ve Acıbadem'de de yaşandığın vurgulayan açıklamada:

"Bu bölgelerdeki artış tahmin edemeyeceğiniz düzeyde gerçekleşmiştir. Ama ne bu bölge halkı ne de yatırımcısı ezilen ve hor görülen Fikirtepeli kadar tahkir edilmemiştir..." denildi. 

Gecekondulardan beton yığınlarına
Dernek tarafından yapılan açıklamada ne gazeteci ne de siyasetçi kimliğinin kimseye Fikirtepe'yi aşağılama hakkını vermediği belirtilerek, Fikirtepe'nin Anadolu'nun değişik illerinden gelmiş insan profilini içerdiğine dikkat çekildi. Ardıç'ın yazısında geçen ifadelerin eleştirildiği açıklamada, Fikirtepe'ye tanınan imar haklarının lütuf olmadığına da dikkat çekilerek:

"Kaldı ki, yapılan yeni projelerin birçoğu her ne kadar gece kondu olmasa bile, gündüz yapılan beton yığını kondulardan farkının olmadığını maalesef üzülerek belirtmek istiyoruz. Yapılan yeni projelerin hiç birisinde ne şehir estetiği, ne şehir mimarisi ne de görsellik adına ekstra hiç bir katkısı bulunmayan beton yığınları olarak, özellikle vurgulamak istediğimiz bölge halkının hiç bir gereksinimini ve yaşam standartlarını kapsamadığıdır ..." ifadelerine yer verildi.

 

Fikirtepe'den Engin Ardıç'a sert yanıt

 

Sipariş yazı mı?
Açıklamada Engin Ardıç, "birilerinin ticari beklentileri ve yönlendirme talepleri doğrultusunda" yazı yazmış olabileceği belirtilirken, yaşanan çarpıklıkları görmek adına semte davet edildi.