Fili Boya, bilim merkezi Cern’e

Filli Boya, rengin gerçekte ne olduğunu anlamak ve nasıl oluştuğunu izlemek için bilimsel bir yolculuğa çıktı. Avrupa Parçacık Fiziği Laboratuvarı / CERN’e düzenlenen gezide, rengin oluşumu masaya yatırıldı

Fili Boya, bilim merkezi Cern’e

12 Haziran 2013 / Bülent Yoldaş / Posta Gazetesi

 “Filli Boya Coloration” adı altında iki yıldır devam eden projeyle dünyadaki renk eğilimlerini yakından takip eden Filli Boya, renk kavramını bilimsel boyutta da ele alınmak için çalışma başlattı. Filli Boya, geçtiğimiz haftalarda bilimin merkezi olarak kabul edilen, İsviçre’nin Cenevre şehrinde bulunan, ‘dünyanın oluşumu, maddenin yapısı’ gibi birçok bilimsel konuya ilişkin araştırmalara imza atan CERN’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Cern’de görev almış, aynı zamanda da İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Bölüm Başkanı Kerem Cankoçak, bu gezide “Renk ve görme arasında nasıl bir ilişki var?, Gerçekte renkler var mı, yoksa onlar yalnızca göze yansıyan farklı ışık dalgaları mı?” gibi sorulara açıklık getirdi.

Betek Pazarlama Direktörü Gülay Dindoruk Cern gezisiyle ilgili şöyle konuştu:  “Renk otoritesi kimliğimizle rengin bilimsel anlamdaki varlığını inceledik. Sektördeki lider tavrımızın bir sorumluluğu olarak bu tür vizyoner çalışmaları yapmamızı gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca bu çalışmalar bizi fazlasıyla heyecanlandırıyor, yaptığımız işe dair yeni yaklaşımlar geliştirmemize neden oluyor. Bu sebeple renk konusundaki bilimsel çalışmaları izlemeye devam edeceğiz.” 

Projenin olgunlaşma aşamasında görev alan Filli Boya Kurumsal İletişim ve Halkla İlişkiler Müdürü Selda Uzun da, Filli Boya olarak, hayata geçirdikleri Coloration projesiyle dünyadaki renk trendlerini yakından takip edip uluslararası alanda trendsetterlarla /tasarımcılarla işbirliği yaptıklarını belirterek, “Yaşam alanlarına geleceğin renklerini, renk eğilimlerini taşıyor, oluşturduğumuz bu  değeri paylaşıyoruz. Tüm bunları yaparken renk konusunun bilimsel yanıyla da ilgilenmek, en son gelişmeleri, araştırmaları dünyanın bilim merkezinde yerinden takip etmek arzusuyla böyle bir yolculuğa çıktık’’ dedi.