Filli Boya'dan sürdürülebilirlik çağrısı

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle bir açıklama yayınlayan Filli Boya, Dünya Meteoroloji Ajansı verilerine göre Kuzey Yarımküredeki karbondioksit oranının milyonda 400 ppm düzeyine çıktığını belirtti. Firma, sürdürülebilir ürünlere yönelme çağrısı yaptı

Filli Boya'dan sürdürülebilirlik çağrısı

3 Haziran 2014/Emlakwebtv
Açıklamasında, Dünya Meteoroloji Ajansı verilerine dayanan Filli Boya, atmosferdeki karbondioksit oranı geçtiğimiz ay tarihin en yüksek seviyesine ulaştığını belirtti. Dünya genelindeki 12 ayrı istasyondan gelen verilerin, Kuzey Yarımküre'de milyonda 400 ppm seviyesine çıktığını hatırlatan Filli Boya açıklamasında: " İnsanların bu kadar yüksek oranda karbondioksit olan bir Dünya'da hiç yaşamadıklarına dikkat çeken bilim adamları, dünyanın bu oranı insanının yaşamadığı 15 milyon yıl önce de gördüğünü belirtti..." ifadelerini kullandı.

Küresel iklim değişikliğinin artık insanı tehdit edecek boyuta ulaştığını belirten ve konuyla ilgili açıklama yapan Betek Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gülay Dindoruk: “ İklim değişikliği ile mücadelede acilen önlemler alınmalı. Bunların başında da doğal kaynakların sürdürülebilirliği, karbon salınımının azaltılması ve enerji tüketiminin düşürülmesi gelmelidir. Aksi takdirde küresel ısınmanın meydana getirdiği olumsuz sonuçları çok daha fazla hissediyor olacağız. Isı yalıtımı ve enerji verimliliği ise iklim değişikliği ile mücadelede kilit rol üstleniyor.” dedi. 

Isı Yalıtımı iklim değişikliği ile mücadelenin anahtarı
Ülkemizde enerjinin %37,2’si binalarda, %32’si sanayide ve %20’si ulaşımda harcanıyor. Binalarda tüketilen enerjinin en büyük payı ise ısıtmadan kaynaklanıyor. Konutlarda tüketilen toplam enerjinin yaklaşık %75’inden fazlası ısıtma ve soğutma için tüketiliyor. Bu enerjinin de büyük bir oranı yalıtımsız ya da kötü yalıtılmış dış duvarlar yüzünden kaybolmaktadır. Doğru ürün ve uyguluma ile %50'ye varan tasarruflar sağlanabildiği gibi, Binalarda Enerji performansı yönetmeliği gereği alınması zorunlu olan Enerji Kimlik belgesinde yüksek enerji ve sera gazı emisyon sınıfına sahip binalar elde etmenin en ekonomik, en yaygın ve en etkili yolunun binalarda "Isı Yalıtımı" olduğu bilinmektedir.

Bir Gün Değil, Her Gün Çevre Günü!
Çevreci Tesisleri, Ar-Ge yatırımları ve üretmiş olduğu çevre dostu ürünleri ile her zaman çevre ve insan sağlığına duyarlı olan Filli Boya Yalıtım, iklim değişikliğiyle mücadele için başlatmış olduğu kampanya ve projeleriyle sürdürülebilir bir dünya için çalışıyor.

Bugüne dek yaptığı AR-GE yatırımlarıyla ve şirket genelinde düzenlenen eğitimlerle çevre bilincinin oluşturulması ve sürekliliğinin sağlanmasını amaçlayan Filli Boya Yalıtım,  çevreyle ilgili mevzuat, yasal düzenlemeler ve ilgili mahalli çevre kurulu kararlarına uymanın yanı sıra sürekli gelişme ve iyileşmeyi de hedefliyor.  

2,9 Milyon Ton Karbondioksit Eşdeğeri Sera Gazı Salımı Tasarrufu!
Türkiye’de ısı yalıtımının lider kuruluşu olan Filli Boya Yalıtım çevre ve toplum duyarlılığı bilinciyle 2003 – 2013 yılları arasında gerçekleştirdiği yalıtımlarla ülkemizin 2,9 milyon ton karbondioksit eşdeğeri sera gazı salımı tasarruf etmesini sağladı. Ayrıca Filli Boya Yalıtım, şimdiye kadar sürdürdüğü faaliyetlerle ısı yalıtımının küresel iklim değişikliği ile mücadelede ne kadar önemli olabileceğini bir kez daha kanıtladı.

Ecotech %35 Daha Az Karbon Ayak İzi İçeriyor!
Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan “Sürdürülebilirlik 2013 Raporu”na göre ,Betek Boya tarafından geliştirilen Ecotech Isı Yalıtım Sıvası, En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar arasında yer aldı. Raporda  “En İyi Sürdürülebilir Uygulamaları ve Yatırım Projeleri” kapsamında da bir değerlendirme yapan Türkiye İMSAD, Ecotech Isı Yalıtım Sıvası’nı daha az karbon ayak izi içerdiğini belirtti.

Firma Bilgisi: Filli Boya