Filli Boya ve Şekerbank'tan yalıtım seferberliği

Filli Boya Capatect, Şekerbank ile bir araya gelerek Türkiye'de yalıtım seferberliği başlatıyor. İşbirliğinin ilk adımı 15 Nisan'da Ankara'da atılacak

Filli Boya ve Şekerbank'tan yalıtım seferberliği

Şekerbank ve Filli Boya, binalarda enerji verimliliğini teşvik etmek amacıyla yalıtım seferberliği başlatıyor.

Kendi kendini ödeyen proje
Proje kapsamında, yalıtım yaptıracak apartman/site yöneticileri ve bireysel müşteriler, masrafsız olarak sunulan EKOkredi Yalıtım'ın 60 aya varan vade ve avantajlı faiz oranlarından faydalanabiliyor. Ayrıca, binalar Capatect uzmanlığı ile yalıtılarak Enerji Kimlik Belgesi ve ücretsiz teknik danışmanlık hizmeti de sağlanıyor. Yalıtım ile elektrik ve doğal gaz giderlerinde elde edilecek yüzde 50'ye varan tasarrufla yapılan harcamanın kendi kendini ödeyen yatırıma dönüşmesi hedefleniyor.

Her yıl 60 bin konut
Şekerbank EKOkredi-Filli Boya Capatect yalıtım seferberliği kapsamında, her yıl 60 bin konutun yalıtılması ve yıllık 300 milyon TL finansman desteği sağlanması öngörülüyor.

Yalıtım ile yıllık 10 milyar dolar tasarruf
Şekerbank Perakende Bankacılık Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, toplantıda yaptığı konuşmada, ülkemizde tüketilen toplam enerjinin yüzde 73'ünün ithal edildiğini belirterek, mevcut enerji tüketiminin aynı hızla devam etmesi halinde 2023 yılına kadar enerji ihtiyacının 2 kat artacağını kaydetti. Türkiye'de enerjinin yüzde 37'sinin binalarda tüketildiğine dikkati çeken Ertürk, "Ülkemizdeki 20 milyonu aşkın konutun yüzde 85'inin ısı yalıtımı bulunmuyor. Eğer tüm bu binalar yalıtımlı olsa yıllık 10 milyar dolarlık enerji tasarrufu sağlama potansiyelimiz bulunuyor." dedi.  

Ülke ekonomisine 25 milyar TL yatırım
Filli Boya Yalıtım Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gülay Dindoruk ise toplam enerji tüketimimizn yüzde 37'sini binalarda tükettiğimizi ve binalarda tüketilen enerjinin yüzde 70'inden fazlasının ısıtma ve soğutma amaçlı olduğunu söyledi. Dindoruk, dış cepheye uygulanacak doğru bir ısı yalıtım sistemi ile ortalama yüzde 50 oranında enerji ve yakıttan tasarruf, her yıl ülke ekonomisine yaklaşık 25 milyar TL değerinde katkı sağlamanın mümkün olduğunu belirtti.  

Firma Bilgisi: Filli Boya