Finans Merkezi’ne metro hattı geliyor

Ataşehir Finans Merkezi metro hattı ile entegre olacak. Finans Merkezi metro ihalesine ise 10 firma katılacak. Bu şekilde Finans Merkezi ulaşımı çok daha kolay olacak

Finans Merkezi’ne metro hattı geliyor

5 Ocak 2014 / Emlakwebtv
İstanbul Anadolu yakası Ataşehir’de hayata geçirilen Finans Merkezi arsasının ilk sahibinin Tercüman'ın eski sahibi Kemal Ilıcak olduğu açıklandı. Yapı Kredi Bankası 1984 yılında, Kemal Ilıcak’ın borçları dolayısıyla arsaya el koydu ve Çukurova Grubu’na satıldı. Daha sonra 1985 yılında Edes-Üstay ortaklığına arsayı satın aldı. Konut yapılması için de Anadolu Bank ile ortaklık yapıldı. Arsa daha sonra ise Anadolu Bank’ın 1988 yılında Emlakbank ile birleşmesi sonucu Emlakbank’a geçti. Son olarak da Finans Merkezi arsası Ziraat Bankası ve ardından TOKİ’ye devredildi.

Finans Merkezi projesi 2008 yılında planlandı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından kabul edildi. 2009 yılında Finans Merkezi proje planı kararı çıktı ama 2010 yılında Şehir Plancıları odası tarafından durduruldu. 2 milyon 766 bin metrekarelik alan üzerinde bulunan Finans Merkezi planı; 4 bölümden meydana geldi.

1.Bölge; özel kurumlara ve denetim kuruluşlarına ait binaların yer alması planlandı.
2.Bölge; otel, avm, iş merkezi, konut, ofis, rezidans gibi yapılarının yer alması planlandı.
3.Bölge; kongre ve kültür merkezlerinin yer alması planlandı.
4.Bölge; polis, hastane, market, cami, itfaiye, okul gibi yapıların yer alması planlandı.

Ağaoğlu Şirketler Grubu; 1 milyar 460 milyon TL yatırım ile 1 milyon 700 bin metrekare alan üzerinde Finans Merkezi projesinin çalışmalarına başladı. Geleneksel Türk mimarisi ile çalışmaları devam eden Finans Merkezi, Ataşehir’de konut sektörünün de gelişmesine sebep oldu. 2017 yılında tamamlanması beklenen İstanbul Finans Merkezi, Batı Ataşehir ve Ümraniye Şerifali bölgeleri başta olmak üzere, Çekmeköy, Kartal, Pendik ve Kurtköy gayrimenkul fiyatlarında patlama yaşattı.

Finans Merkezi nerede?
İstanbul Anadolu yakası Ataşehir’de inşa edilen Finans Merkezi’ne ulaşım oldukça kolay gözüküyor. 9 km’lik Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metrosunun Finans Merkezi projesinden de geçeceği belirtilirken; Finans Merkezi metro hattı, Marmaray ve Kartal-Kadıköy metro hattına da bağlantılı bir şekilde yapılandırılıyor. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe raylı sistem hattıyla da bağlantılı olması planlanan Finans Merkezi metro, Hat, Göztepe, Sahray-ı Cedid, Yeni Sahra, Ataşehir, Finanskent, Soyak, Atakent, Ümraniye ve Hastane olmak üzere 9 istasyondan meydana geliyor. Finans Merkezi metro ihalesine 10 firma katılıyor. Bu 10 firmadan 4’ü ortak olarak ihaleye katılıyor.

Finans Merkezi özellikleri
- 4.5 milyar TL yatırım maliyeti
- 2 milyon metrekare planlama alanı
- 3.2 milyon metrekare inşaat alanı
- 50 bin kişiye istihdam
- 11 bin kişiye yaşam
- 30 binlik günlük ziyaretçi
- 100 bin metrekare ticari alan
- 600 bin metrekare ofis
- 130 bin metrekare rezidans
- 105 bin metrekare otel
- 10 bin metrekare konferans salonu