Finans Merkezi projesi Ataşehir’de fiyatları uçurdu

Okan Arı, İstanbul Finans Merkezi projesinin Ataşehir ve çevresindeki bölgelerde gayrimenkul fiyatlarının artmasında etkili olduğunu söylüyor

Finans Merkezi projesi Ataşehir’de fiyatları uçurdu

04 Şubat 2014 / emlakwebtv
Ataşehir’de inşa edilen ve 2017 yılında tamamlanması beklenen İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesinde çalışmalar sürerken, emlakjet.com’un verileri Ataşehir ve civarındaki bölgelerde gayrimenkul fiyatlarında önemli artışlar olduğunu ortaya koyuyor. Verilere göre, projenin Ataşehir'de inşa edilmesi kararının alındığı 2009 yılından bu yana, Batı Ataşehir ve Ümraniye Şerifali bölgeleri başta olmak üzere, Çekmeköy, Kartal, Pendik ve Kurtköy gayrimenkul fiyatlarında ciddi artışların görüldüğü bölgeler olarak öne çıkıyor.

“Kartal'da yüzde 120'ye ulaşan artışlar görülüyor”
Son 5 yılda Batı Ataşehir'deki gayrimenkul fiyatlarında yüzde 45’e varan artışlar görüldüğüne dikkat çeken emlakjet.com Genel Müdürü Okan Arı, “Kurtköy’de yüzde 30 olan bu oran, Çekmeköy ve Pendik'te yüzde 50’ye, Şerifali'de ise yüzde 70’e kadar çıkıyor. Kentsel dönüşümün de etkisi altında olan Kartal'da yüzde 120'ye ulaşan artışlar görülüyor” diyor

Arı, 2017 yılında İFM’nin en çok değerlenmesini sağlayacağı bölgelerin Batı ve Doğu Ataşehir, Şerifali, Ümraniye’nin bazı kesimleri ve 3’üncü Köprü’nün de etkisi ile Sancaktepe olacağına dikkat çekiyor.

“Avrupa’dan Anadolu’ya göç başlayacak”
Projenin tamamlanması ile birlikte 2017 yılında Batı Ataşehir Barbaros’ta 1+1 daire fiyatlarının 700 bin TL’ye kadar çıkacağını öngördüklerini söyleyen Arı, “Aynı büyüklükte daireler Şerifali’de 300 bin, Kurtköy’de ise 350 bin TL’ye kadar alıcı bulacak. Küçükbakkalköy, İçerenköy, Yeni Sahra, Örnek Mahallesi, Ünalan, Çamlıca, Kayışdağı semtleri de kiraların en yüksek artış gösterdiği yerlerden olacak. Topkapı, Yenibosna, Maslak, Levent ve çevre bölgelerinden bu bölgelere göçler artacak. Ayrıca, plaza çalışanları, iş ziyaretlerine gelenler, dönemsel çalışanlar da düşünüldüğünde 1+1’lere, günlük/dönemlik mobilyalı kiralık dairelere ve kiralık rezidanslara ilgi de artacak” şekinde konuşuyor.

“Anadolu yakasının çehresi değişecek”
2020 yılında Ataşehir’in İstanbul’un en lüks ve dinamik merkezi olarak gösterileceğine dikkat çeken Arı, “Anadolu Yakası’nın da çehresini önemli ölçüde değiştirecek İFM projesi ile birlikte bölgedeki iş otellerinin sayısı artacak. Sabiha Gökçen Havalimanı, daha fazla noktaya daha çok uçuşun yapıldığı hareketli bir havalimanı olacak. Bütün bunlarla birlikte, Gebze, Kocaeli, Yalova, Şile ve Ağva taraflarına doğru çok hızlı büyüyen bir İstanbul görüyor olacağız” diyor.