Finans merkeziyle yeni ‘Ataşehir’doğuyor

Konuttan otele, ofisten alışveriş merkezine kadar birbirinden nitelikli projelerin hız kazandığı bir bölge olan Ataşehir’deki gelişmeleri mercek altına aldık.

Finans merkeziyle yeni ‘Ataşehir’doğuyor

08.01.2014 / Posta Gazetesi 

İstanbul Anadolu Yakasında TEM Otoyolu üzerinde yer alan Ataşehir , 15 yıl önce ‘Uydukent Projesi’ olarak yerleşime açıldı. İstanbul’un doğu aksındaki gelişimi sonucunda zamanla kentin merkezine oldukça yakın hale gelen, konumu itibari ile Maltepe, Kadıköy, Üsküdar ve Ümraniye ilçelerine komşu olan ilçe, bu bölgelerdeki gelişimin de etki alanında yer alıyor.

“Ofis projeleri  talep görecek”

Ataşehir’in ulaşım bağlantılarının güçlü olması ve barındırdığı nüfus açısından son yıllarda konut, otel, hastane ve alışveriş merkezi projelerinin hız kazandığı bir lokasyon olduğunu söyleyen TSKB Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Asena Güngör, “1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’ndan gelen kararlar incelendiğinde, Ataşehir ilçesinin fonksiyon dağılımları ve ulaşım bağlantıları açısından İstanbul’un önde gelen merkezlerinden biri olacağı anlaşılıyor. Son dönemde, birçok önemli inşaat firması, yatırımlarına Ataşehir bölgesinde hız verdi. Başta konut projeleri olmak üzere, yapılması planlanan Finans Merkezi projesi ile ofis projelerinin de bölgede talep göreceği düşünülüyor” değerlendirmesini yaptı.

Finans merkeziyle yeni kimlik

Ataşehir ilçesinin günümüzde hala ismini konut projeleriyle duyuruyor olmasına rağmen, son zamanlarda “Finans Merkezi Projesi” kimliğiyle daha ön plana çıkmış olduğunu sözlerine ekleyen Asena Güngör, “Finans Merkezi projesinin inşaatların başlangıcından itibaren 3 yılda tamamlanması planlanıyor. Proje alanının 24 saat canlı kalması amacıyla buraya otel, cafe, sanat ve eğlence merkezi gibi alanlar yapılması planlanıyor” dedi. Güngör ayrıca bölgenin mevcut nüfusu, konut potansiyeli ve Finans Merkezi ile nüfusunun artacağının da göz önünde bulundurulduğunda önümüzdeki dönemde AVM ve otel yatırımlarına da ev sahipliği yapacağını ifade etti.  

Ataşehir’in gözdeleri

Metropol İstanbul

Güngör, Ataşehir bölgesinin sembolü haline gelen Varyap Meridien Projesi’nde yaşam başladıktan sonra şuanda gözlerin bölgenin en büyük yatırımlarından olan Metropol İstanbul Projesi’ne çevrilmiş durumda olduğunu anlattı. Varyap ve GAP İnşaat ortaklığı tarafından geliştirilen projenin 2015 yılında tamamlanması planlanıyor. Karma kullanımlı projede; AVM, ofis ve konut alanları bulunuyor. Proje yaklaşık 700 bin metrekare inşaat alanına sahip.

Rönesans Tower

Rönesans Gayrimenkul Yatırım Şirketinin’de bölgede inşaat aşamasında olan ofis projesi yer alıyor. Marriot Asia Oteli'nin hemen yanında inşaatı devam etmekte olan Rönesans Tower ofis projesi, yaklaşık 85 bin metrekare inşaat alanına sahip. Ticari birimlerin de yer aldığı projenin 2014 yılı sonuna doğru faaliyete geçmesi planlanıyor.

Bulvar 216

ÖZAK GYO’nun Ataşehir’deki Bulvar 216 projesi ise ofis ve perakende alanlarından meydana geliyor. 50 bin 739 metrekarelik bir inşaat alanına sahip projede; 11 bin 370 metrekarelik kiralanabilir alışveriş alanı, 45 adet perakende alanı, 10 bin 767 metrekarelik satılabilir ofis alanı ve 31 adet de satılabilir ofis alanı bulunuyor. Haziran 2014’te açılması hedeflenen Bulvar 216, 600 araçlık otoparka da sahip.

Sarphan Finans Park

İstanbul Finans Merkezi'nin tam kalbinde yer alan Sarphan Finans Park ise, uluslararası mimari ödüllü Ataşehir projelerinden.  Sarp Group tarafından gerçekleştirilen proje,  TOKİ iştirakleri Emlak Konut GYO ve Emlak Pazarlama İnşaat (EPP) işbirliğiyle inşa ediliyor. 516 bağımsız bölümden oluşan Sarphan Finans Park’ın, 54 katlı Sarphan Finans Park Residence'ta ise her türlü rezidans hizmeti, zemin katta lobi, alışveriş merkezi, sosyal mekanlar, yeşil peyzaj, kapalı ve açık havuz, spor kompleksi, Basketbol sahası, fitness salonu, tenis kortu, çocuk kulübü, çocuk oyun alanları,  evcil hayvanlar için özel alanlar, 10 katlı otopark, bodrum katlarında her daire için depo alanı, merkezi ısıtma ve soğutma, gelişmiş ses ve ısı yalıtımı, yangın yönetmeliğine uygun sprinkler yangın söndürme sistemi, Acil durumlar için özel dizayn edilmiş sedye asansörü, daireden daireye ve daireler ile mağazalar arasında kapalı devre iletişim gibi hayatı kolaylaştıran birçok özel imkan bulunuyor.