Fırat'a 40 milyon dolarlık asma köprü

Gülsan Şirketler Grubu, Fırat Nehri'nin Diyarbakır ile Adıyaman arasında kalan kısmına inşa ettiği, 40 milyon dolarlık Nissibi Köprüsü projesini Eylül ya da Ekim ayı içerisinde tamamlamayı planlıyor

Fırat'a 40 milyon dolarlık asma köprü

13 Haziran 2014/Emlakwebtv
Gülsan Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Gülsan İnşaat tarafından yapımına başlanan Nissibi Köprüsü'nde geri sayım başladı. Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır güzergahında yükselen proje, Eylül ya da Ekim ayı içerisinde tamamlanarak hizmete açılacak. 40 milyon dolara mal olacak Nissibi Köprüsü'nün iki ayak arası orta açıklığı 400, toplam uzunluğu ise 610 metre.

Geçtiğimiz günlerde, gazetecilere ve Boğaziçi, Yıldız, Ortadoğu ve İstanbul Teknik üniversitelerinden hocalara projeyi tanıtan Gülsan Şirketler Grubu Proje Tasarım ve Teknik Sorumlusu Prof. Dr. Altok Kurşun, Nissibi'nin "asma köprüler" sınıfında değerlendirilebileceğini söyledi. Verilen bilgiye göre, Eylül ya da Ekim ayı içerisinde trafiğe açılacak projenin 40 milyon dolar olarak açıklanan maliyetinin, yol ve tünel bağlantıları ile 4 ya da 5 kat daha fazla büyüyebileceği vurgulandı.

"15 Eyfel kadar çelik var"
Şu an için ulaşımın feribotlarla sağlandığı beldede, proje tamamlandığın karşılıklı iki şeritten oluşan otoyol geçecek. Prof. Kurşun, projenin 100 yıl süresince dayanacak yapıda malzemeden imal edildiğini belirterek: "15 Eyfil Kulesi kadar çelik var!" dedi.   Kurşun, projenin deprem ve rüzgar testlerinden başarıyla geçmiş, bütünüyle yerli bir asma köprü niteliği taşıdığını sözlerine ekledi.

Gülsan Şirketler Grubu Sahibi Mehmet Gül de, firmanın bu zamana dek 400 civarında köprü ve yüzlerce kilometre yol inşaatı üstlendiğine değinerek, bu alandaki çalışmalarının 36 yıldır sürdüğünü belirtti.