Fırsatçı müteahhite ‘Bakan freni’

Bakan Erdoğan Bayraktar ada bazında dönüşümlerde sağlam binaların yıkılıp yeniden yapılması sürecinde vergi ve harçlardan muaf tutulmasını doğru bulmadığını söyledi. “Bu tür yıkımlar vergiye tabi” dedi

Fırsatçı müteahhite ‘Bakan freni’

08.11.2013 / Posta Gazetesi

Samsun’da Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından düzenlenen Gelişen Kentler Zirvesi’ne katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar kentsel dönüşüm yasasının bazı uyanık inşaat firmaları tarafından kendi lehlerine uygulandığını ve bu noktada devletin vergisel zarara uğratıldığını söyledi. Özellikle İstanbul’da ada bazında dönüşüm gerçekleştirmek isteyen firmalar olduğuna dikkat çeken Bakan Bayraktar; “Bu tür dönüşümlerde ada içindeki bir bina riskli ilan ediliyor. Yasa riskli binanın yıkılıp yeniden yapılmasında vergi ve harçlardan muafiyet sağlıyor. Ancak inşaat firması ada içindeki diğer sağlam binaları da bu kapsamda değerlendirerek belediyelere vergi ve harç ödemiyor. Bu kesinlikle doğru bir uygulama değil. Yönetmelikte değişiklik yaparak bu tür vergisel kayıpların önüne geçeceğiz” bilgisini verdi.

‘Mağduriyete izin yok’

Zirve’de konuşan Bakan Bayraktar yasada oluşan boşluklardan bir diğerinin de üçte iki çoğunluk konusunda yaşandığını dile getirdi. Bazı müteahhitlerin özellikle yalnız ve yaşlı kişileri mağdur edecek şekilde anlaşmalara imza attığını ifade eden Bayraktar; “Bu tür mağduriyetlere de asla izin vermeyeceğiz. Bu tür kişilerin haklarını gerekirse biz koruyacağız” dedi.  Bakan Bayraktar önümüzdeki dönemde imar haklarının menkulleştirilmesi konusunda da fırtınalar kopacağını aktararak burada da Bakanlık olarak mağduriyet oluşmaması için yoğun bir çaba sarf edeceklerini aktardı.

‘Balon ihtimalı sıfır’

Konutta balon iddialarına da karşı çıkan Bakan Bayraktar, Türkiye'de insanların ekonomik durumları geliştikçe ev değiştirme taleplerinin de oluştuğunu belirterek, "Konuta talep bitmez" dedi. Hane halkı sayısını küçülmesi ve şehirleşmenin artmasıyla konuta olan ihtiyacın tırmandığını belirten Erdoğan Bayraktar, "Ülke genelinde konut arz fazlası yok. Ancak işini bilmeyen lokal çavuşların balonu patlayabilir. Konutta balon riski sıfır" ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin petrolü gayrimenkul

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, gayrimenkulün Türkiye’nin ihraç ürünü olarak değerlendirmesi gerektiğinin altını çizdi. Aziz Torun, “Kimi ülkelerin petrolü ve enerji kaynakları var. Bu ürünleri ihraç ederek ülke ekonomilerinin omurgasını oluşturuyorlar. Türkiye ekonomisinin omurgası da gayrimenkul sektörü olmalıdır. Gayrimenkul sektörü stratejik bir sektör olarak ele alınmalıdır. Türkiye petrol ve enerji kaynakları gibi, gayrimenkulü fırsata çevirmeli. Türkiye’nin altın değeri olarak değerlendirilerek bir ihraç ürünü haline getirilmelidir. Yüzde 95 yerli hammadde ile ortaya çıkan gayrimenkul, GYO’ların hisse senetleri, menkul kıymet, Sukuk gibi finansal enstrümanlarla ihraç edilebilir” diye konuştu.

Samsun’da 120 bin konut yenilenecek

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun’da 6306 sayısı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü hakkındaki yasa kapsamında Samsun’da 120 bin konutun yenilenmesi gerektiğini kaydetti. Yusuf Ziya Yılmaz, “Türkiye’de 20 milyon konut stoku var. Bunun yaklaşık 7 milyonu riski yapılardan oluşuyor. Bu yapıların yaklaşık 1,5 milyonu İstanbul’da. Samsundaki konut stokunun 400 bininin de yüzde 30’unun yani 120 bininin riskli ve yenilenmesi gerekiyor. Bu rakam ortalama 12 milyar dolarlık bir ekonomi anlamına geliyor. Geçtiğimiz yıl samsunda 1 milyar dolarlık inşaat yapıldığı dikkate alındığında. Bu rakamın Samsun’a katkısı ortaya çıkıyor” diye konuştu.