Fitch Türk bankacılık sektörünün notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, bugün yayınladığı bir raporla Türk bankalarının 2017 yılına ilişkin görünümünü "negatife" düşürdüğünü açıkladı

Fitch Türk bankacılık sektörünün notunu düşürdü

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Türk bankalarının notunu düşürdüğünü açıkladı. Kuruluş bugün yayınladığı raporla Türkiye Bankacılık sektörünün 2017 yılı görünümünü negatife düşürdüğünü vurguladı. Sektörün önceki notu "durağan" düzeydeydi. 

Fitch Türk bankalarının notunu düşürdü
Bugün yayınlanan raporda başta siyasi istikrar olmak üzere faaliyet ortamına dair yüksek risklere vurgu yapılarak, faiz ve dövizde daha yüksek potansiyel oynaklığının meydana gelebileceğine dikkat çekildi. Fitch raporunda, kısa vadeli döviz cinsi toptan fonlamanın yüksek düzeyde olduğu da belirtilirken: "Bu yüksek düzey bankaları, Türkiye'ye yönelik yatırımcı güvenindeki oynamalara karşı kırılgan hale getiriyor..." ifadelerine yer verildi.

Geri dönmeyen kredi tahminleri
Fitch'in 2017 yılı sonu itibarıyla, Türkiye Bankacılık sektörünün geri dönmeyen kredi oranlarının 2016 yılının ilk 9 ayındaki yüzde 3.3'lük düzeyin üzerine çıkacağı tahmininde de bulunduğu görüldü. Kuruluş, 2017 yılı sonu itibarıyla bu oranın yüzde 4'ler düzeyine ulaşacağını açıkladı. Diğer taraflardan bankaların toplam portföyünün yüzde 25'lik kısmının KOBİ'lere verilen kredilerden oluştuğu değerlendirmesini de yapan Fitch:

"Bozulan güvenlik koşullarından dolayı, turizm ve düşük fiyatlardan dolayı enerji sektörü gibi görece küçük segmentlerde de sorunlar ortaya çıkabilecektir..." yorumunu yaptı.