Fitch'ten bankalara dış borçlanma uyarısı

Gayrimenkul sektörünün konut kredi faizlerinde indirim için adım atmaya davet ettiği Türkiye Bankacılık sektörüne kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'ten "dış borç" uyarısı geldi.

Fitch'ten bankalara dış borçlanma uyarısı

Konut satış rakamlarında son aylarda yaşanan ivme kaybı ve özellikle kredili konut satışlarında yaşanan düşüş sonrasında, sektörün faiz indirimi çağrısı yaptığı bankacılık sektörüne uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch'ten dış borçlanma uyarısı geldi. "Türkiye Bankaları Dış Borç" raporunda, Türkiye bankalarının dış borçlanma eğiliminde yavaşlama olduğu buna karşın risklerin devam ettiği vurgulandı.

Türk bankaları piyasa algısındaki değişikliklere karşı korunmasız
Fitch tarafından yayınlanan "Türkiye Bankaları Dış Borç" isimli raporda, dış borçlanmanın kısa vadeli kısmının yüksek olduğu ve yabancı para cinsi likidite pozisyonlarının da durağan olduğuna vurgul yapıldı. Raporun en ilgi çekici ifadesi ise Türkiye bankalarının "piyasa algısındaki değişikliklere karşı korunmasız olduğu" yönündeydi. 

Fitch'ten bankalara dış borçlanma uyarısı

Aşağı yönlü riskler
Türkiye bankalarının iyi piyasa erişimini koruyarak borçlarını çevirebilecek güce sahip olduğu şeklindeki baz senaryosuna da raporda yer veren Fitch, Türkiye Bankacılık sektörünün yabancı para cinsi likidite pozisyonlarının kısa süreli kısıtlamalarla başa çıkılabilecek dış borçlanma aktivitesi yarattığının altını çizdi. Buna karşın bankaların piyasaya erişiminin uzun süreli kaybının aşağı yönlü riskleri kayda değer bir hale getireceğinin vurgulandığı raporda:

"Türkiye'nin ve bankaların dış borçlarını ödeme ihtiyacı duydukları senaryoda Merkez Bankası'nın döviz rezervleri, döviz kuru, yurt içi faiz oranları ve ekonomik büyüme üzerinde baskı oluşabilir." ifadelerine yer verildi. 

Türkiye'nin dış borçlanma eğiliminin en büyük kısmını gerçekleştiren Bankacılık Sektörünün toplam dış borcu 170 milyar dolar düzeyinde bulunuyor.