Florya sahili yapılaşmaya açılıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Deniz Köşkü'nün koruma alanı içinde yer alan kıyı şeridini turizme açma kararı aldı. Kararla birlikte bölgeye otel, AVM ve otopark inşasının da önü açılmış oldu

Florya sahili yapılaşmaya açılıyor

Atatürk Deniz Köşkü'nün koruma alanı içinde kalan ve Florya Halk Plajını da içine alan kıyı şeridinin imara açılmasına olanak tanıyan imzalar İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce atıldı. Kararla ilgili düzeltme talebi ise İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'ndan geldi. Kurul, Atatür Deniz Köşkü'nün bir "kültür varlığı" olduğunu hatırlatarak, olası imar faaliyetlerinden köşkün etkilenmemesi için yapı yüksekliğinin 6.50 metreye düşürülmesi kararını aldı. Planda öngörülen yükseklik 10.50 metre idi.

Florya sahiline AVM ve otopark kararı
Tarihi Atatürk Deniz Köşkü'nün yer aldığı ve 273 bin metrekarelik alana yayılan Florya sahiline turizm işletmeleri, alışveriş üniteleri, rehabilitasyon merkezleri, ibadethane, kütüphane, otopark ve sergi alanı gibi yapılaşma alanlarının inşa edilmesine olanak tanıyan düzenlemelerde sona gelindi. Virahaber.com'da yer alan habere göre, Bakırköy Şenlik Mahallesi 201 adada yer alan ve 11 ayrı parsel ve 9 bin metrekarelik tescil dışı planlsız alandaki ilk değişiklik 2013 yılında İBB tarafından gerçekleşmişti. 10.50 metre yüksekliğindeki yapılanma koşulları içeren imar planı hazırlayan 17 Ocak 2014 tarihinde de kıyı kenar çizgisini yeniden düzenlemiş ve imar planını değiştirmişti. 

Koruma Kurulu'ndan düzeltme
Bu iki imar planını ele alan 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu da, alt ölçekteki uygulama imar planının ivedilikle hazırlanması gerektiğini belirterek, maksimum yapı yüksekliğinin 6.50 metre olarak düzenlenmesine karar verdi. Alt ölçekteki uygulama planın 15 Ocak'ta İBB Gündemine yeniden gelirken, CHP muhalefetine rağmen, "yol, park alanı, günü birlik turizm, turistik tesis ve rekreasyon alanı" ilan edildi. 

Yapı yüksekliği ise Atatürk Deniz Köşkü koruma alanı sınırları içindeki yapıların yüksekliği 6.50 metre, diğer yerlerde ise 10.50 metre olarak belirlendi.