Folkart'tan Çeşme treni için son çağrı

İzmir’de hayata geçirdiği projelerle Türkiye’nin en büyük inşaat grubu olmayı hedefleyen Folkart Yapı, Çeşme’de iki yeni projesini satışa çıkardı

Folkart'tan Çeşme treni için son çağrı

İzmir’de hayata geçirdiği projelerle Türkiye’nin en büyük inşaat grubu olmayı hedefleyen Folkart Yapı, Çeşme’de iki yeni projesini satışa çıkardı. Toplam yatırım bedeli 250 milyon lira olan Folkart Blu ve Folkart Hills projeleri Mayıs 2017’de tamamlanacak. Bu sene içerisinde 4 yeni projeyi daha açıklayacaklarını anlatan Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Yeni projelerin yatırım değeri 700 milyon lira. Devam eden projelerimizle birlikte İzmir’de 3 milyar liralık yatırım yapıyoruz. Bodrum için de planlarımız var” diye konuştu. İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’nun Çeşme için önemine değinen Sancak, “İstanbul Çeşme arası 3.5 saate inecek. İstanbul, Bursa, Balıkesir gibi otoban hattı şehirlerin tatil bölgesi Çeşme olacak. Turizm bölgede 12 aya yayılacak” dedi. Otoyol projesinin henüz Çeşme’de gayrimenkul fiyatlarına yansımadığını anlatan Sancak, “Türk insanı, görmeden dokunmadan inanmıyor. Arabasına binecek, 3.5 saatte İstanbul’dan İzmir’e ulaşacak o zaman inanacak. Ancak o zamanda treni kaçıracak. 3 yıl sonra, fiyatlar en az 3 katına çıkacak” şeklinde konuştu. 

Alaçatı’ya havalimanı geliyor

Mesut Sancak, Binali Yıldırım’ın İzmir milletvekili olarak başbakan olmasının İzmir için bir şans olduğunu söyledi. Sancak, “Sayın Başbakanımız, İzmir Belediye Başkanlığı’na adaylığı döneminde 35 tane proje açıklamıştı. Bu projelerin içinde Alaçatı’ya havalimanı projesi de vardı. Üstelik yeri bile belli. Binali Bey Başbakan olduğu için bu işin de bittiğini düşünüyorum. Neden Bodrum’da var da Çeşme’de olmasın?” dedi. Sancak, havalimanı projesinin bölgeyi uluslararası turizme daha fazla yakınlaştıracağını belirterek, “Butik havalimanı yapıldığında, Çeşme kapısını tüm dünyaya da sonuna kadar açacak. Yeni planlarla eminim turizm de 12 aya yayılacak” ifadelerini kullandı. 

Çeşme durgunluktan etkilenmedi 

Çeşme’nin turist profilinin yerlilerden oluştuğunu anlatan Mesut Sancak, bu sayede turizm sektöründe yaşanan durgunluktan etkilenmediğini söyledi. Yabancıların henüz Çeşme’yi keşfetmemiş olmasının bölge için şu ortamda şans olduğunu da vurgulayan Sancak, “5 yıldızlı yatak kapasitesi 9 bin. Toplamda ise 14 bin. Antalya’da 2 sadece 2 otelde bu kapasite var. Yabancı acenteler için uygun değil. Bölgede yapılacak yeni yatırımlarla yatak kapasitesinin artırılması gerekiyor” diye konuştu.

Rus milyarder 7 yıldır bekliyor

Çeşme ve çevresinde yeterince yatırım yapılmamasının nedeninin, imarlı arazi üretimindeki sıkıntıya bağlayan Sancak, “Buna bir de bürokratik engeller ekleniyor. Dünyanın en zengin 32. Kişisi olarak bilinen Rus milyarder Mihail Prohorov 7 yıl önce burada 7 yıldızlı otel yapmak üzere 170 dönüm arazi aldı. Ancak 7 yıldır projeye başlayamıyor. Bunun sebebi ise imar problemleri” şeklinde konuştu.

330 bin eurodan başlıyor

Folkart Blu ve Folkart Hills projelerinin 9 ay gibi kısa bir sürede teslim edilmesi hedefleniyor. 330 bin euro’dan başlayan fiyatlarla satışa çıkan Blu projesinde metrekare fiyatları 3 bin 750 eurodan başlıyor. Folkart Hills projesinde ise metrekare fiyatı 2 bin 800 euro olarak belirlendi. Denize sıfır hayata geçirilecek projelerde özel plaj ve iskele de planlandı. Folkart Blu’da en yüksek değere sahip ev 312 metrekare büyüklüğüyle 1 milyon 170 bin euro,  Hills projesinde ise 473 metrekareyle 1 milyon 50 bin euroya satışa çıkarıldı. Şirketin yılsonuna kadar Çeşme’de hayata geçirmeyi planladığı projeler Boyalık bölgede villa, Ilıca’da rezidans, Reisdere’de ise bahçeli villa şeklinde olacak. 

Firma Bilgisi: Folkart Yapı
Proje Bilgisi: Folkart Çeşme