Foresta Datça'yı siz tasarlayın

Turyapı’nın Datça’da hayata geçirmeye hazırlandığı Foresta Datça projesinin tanıtım toplantısının ardından Turyapı Yönetim Kurulu Üyesi Atakan Turpcu ile konuştuk

22 Ağustos 2013 / emlakwebtv / Havva Babaoğlu

Foresta Datça projeniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Atakan Turpcu: Bu projede ilk defa bir şey deneyeceğiz. Müşterilerin arzularının ne olduğunu bir anket sayesinde öğrenerek projenin planlanma safhasında bunları kullanarak nihayete ermeyi düşünüyoruz.

Şu an elimizde bir taslak proje var. Henüz hiçbir şey yapmıyoruz. Anket soruları cevaplandıktan sonra geri dönüşünü aldıktan sonra. Projedeki oda sayılarından kat yüksekliğine, binanın rengini belirlemek ister. Salonun rengini belirlemek ister. Projeye dahil olmak isteyen müşteriler için bu anketi gerçekleştirdik. Sebep; Müşteri odaklı bir proje. Datça gibi bir bölgede Datça’nın ruhunu kaybetmeden Datça’nın yeşiline zarar vermeden iyi bir proje yapabilmek. Karakteristik özellikleri olan bir proje yapabilmek.

Kendimizin belirlediği özellikler mevcut. Hobi bahçelerini, iki katlı alt dubleks üst dubleks gibi seçeneklerimizi düşünüyoruz. Ancak bu seçenekleri değiştirebiliriz.

Projeye ne zaman başlamayı planlıyorsunuz.

Atakan Turpcu: Projeye önümüzdeki bahar ayında başlamayı düşünüyoruz. Ruhsat vesaire gibi bürokratik işlemleri tamamladıktan sonra başlamayı düşünüyoruz.

Fiyat aralığınız nedir?

Atakan Turpcu: 3500 ila 4500 arasında olacaktır.

Kentsel dönüşümle ilgili projeleriniz var mı?

Atakan Turpçu: Kentsel dönüşümle ilgili takip içerisindeyiz. Bazı çekincelerimiz var. Sürelerle ilgili, kat maliklerinin konuya sert yaklaşımlarıyla yüksek rant elde etme arzularından dolayı biraz temkinli yaklaşıyoruz. Çok yüksek bedenlerle teklifler geliyor. Bunları kabul etmiyoruz. İyi yapılabilecek birşey olursa bunları değerlendireceğiz.

İstanbul da başka projeleriniz var mı?

Atakan Turpcu: Fosesta Sarıyer’i bitirdik satışlarımız hemen hemen tamamlandı. En son bahçe katları satıştaydı. Onda da %  80’i satıldı.

İnşaat bitmeden %70-80’ini satabildik. Birçok butik projede kolay kolay olmayan bir şey. Yüksek katlı değil. Az katlı, altı katlı bir bana. 5 bloktan oluşuyor, 214 daire. Çoğunluğu küçük dairelerden oluşan bir proje.  Koç üniversitesinin yakınında olması, 3. Köprü ve Çayırbaşı Maslak tünelinin yapılması ile satışlar çok iyi gitti.

Ayrıca Zonguldak’ta bir yatırım projemiz var. Bu yatırım projesi diğerine nazaran daha yavaş gitti ama şuan iskanını aldık. Buradan prim elde eden müşterilerimiz oldu.

Turyapı ve projeleri hakkında detaylı bilgi için http://www.turyapi.com/