Forum İstanbul küresel dengeleri masaya yatıracak

Türkiye'nin en önemli vizyon toplantılarından biri olan Forum İstanbul, 5 Mayıs'ta Bakanlar düzeyinde katılıma sahne olacak. Etkinlikte bu sene küresel işbirliği ve dengeler konusu masaya yatırılacak

Forum İstanbul küresel dengeleri masaya yatıracak

Türkiye'nin en uzun soluklu vizyon toplantılarından biri olarak kabul edilen Forum İstanbul 2016, 5 Mayıs'ta Swissotel'de gerçekleşecek. Yarının Kurulması-Hedef 2023 sloganıyla 14 yılı geride bırakan etkinliğin bu yılki açılışına TC Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş'ın da katılım bekleniyor. 

2023 hedeflerine doğru uluslararası dengeler
Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan'ın açılış konuşmasını yapacağı Forum İstanbul'un ilk gününde Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı ve Doğuş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Aclan Acar ve Şekerbanka Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Basri Göktan da birer konuşma yapacak. 

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş'ın da katılacağı Forum İstanbul'un ilk gününde ''Küresel Denge Arayışı Küresel Trendler'', ''Küresel Rekabetçi Bir Türkiye İçin İhracatta Yeni Atılımlar'', ''Dönüşümün Yeni Adı: Endüstri 4.0' konuları incelenecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berak Albayrak'ın sunumunu yapması beklenen oturumda ise 'Küresel Ekonomik ve Jeopolitik Gelişmeler Işığında Enerji Denklemi Ve Türkiye'' konusu tartışmaya açılacak. 

Mehmet Şimşek Cuma günü katılacak
Etkinliğin son günü olan 6 Mayıs Cuma gününün açılış konuşmasını ise T.C. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yapacak. 6 Mayıs Cuma günü ele alınacak konular arasında ''İstanbul Finans Merkezi ve Yeni Nesil Bankacılık'', ''Türkiye & Ulaşım, Lojistik, Deniz ve Hava Limanı İşletmeciliği'  konuları ele alınacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı'nın katılım göstermesi beklenen oturumda ise "Kentlerin Planlanması" konusu uzmanlar tarafından tartışmaya açılacak.