Fuara katılanlar Türkiye'nin gücünü görsün

15. MÜSİAD Uluslararası Fuarı'nın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Türkiye, ticaret ve işbirliği yapmak için eşsiz bir ülkedir' dedi

Fuara katılanlar Türkiye'nin gücünü görsün

15. MÜSİAD Uluslararası Fuarı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı bir törenle açıldı. Açılışta bir konuşma yapan Recep Tayyip Erdoğan: 'Fuara katılan ülkelerin Türkiye'nin gücünü görmelerini, incelemelerini isterim. İstikrarıyla ve güven ortamıyla Türkiye, ticaret ve işbirliği yapmak için eşsiz bir ülkedir' diye konuştu. 

En büyük müteahhitler listesinde tırmanıyoruz
Açıklamasında, 2012 yılında dünyanın ilk 250 müteahhidi arasında 36 Türk'ün bulunduğunu, bugün ise bu rakamın 42'ye yükseldiğini belirten Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan. ' Türkiye'de, 12 yılda milli gelir, üç kattan fazla arttı. Uluslararası Para Fonu IMF'ye olan borcumuzu tamamen kapattık. 2023 için başta dış ticaret olmak üzere son derece iddialı ama ulaşılabilir hedeflerimiz olduğunu söyleyebilirim." şeklinde konuştu.

MÜSİAD Fuarı açılış töreni

Türkiye küresel ekonominin parlayan yıldızı
Türkiye'nin bölgenin ve küresel ekonominin parlayan yıldızı olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, aynı zamanda küresel vicdana seslenen bir ülke olmaktan da taviz vermeyeceklerini ifade etti. Konuşmasında Irak, Suriye ve Filistin'deki insanlık dramlarına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, zulüm ve adaletsizlik üzerine medeniyet inşa edilemeyeceğini dile getirdi ve batılı ülkeler ile Birleşmiş Milletler teşkilatının olanları görmezden geldiğini söyledi.

Erdoğan, "Sadece büyümekten değil, birlikte büyümekten, paylaşarak büyümekten, mazlumların ellerinden tutarak büyümekten yanayız. Bu fuar alternatif bir dünyanın var olduğunu göstermek açısından önemli" dedi.

Kalkınmanın temel unsuru üretim
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da kalkınmanın temel ünsurunun üretim olduğunu, üretimin olmadığı yerde de üretim dışı faktörlerin duvara nasıl tosladığını 2008 krizinin gösterdiğini belirterek: 'Türkiye 2008 krizini teğet geçerek atlattı. O günden bugüne kadar da hükümetimizin en önemli önceliği üretim ve sanayi oldu. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'nin de üretiminin lokomotifi KOBİ'lerdir. KOBİ'lerin büyümesi ekonomimizin büyümesi için olmazsa olmazdır' diye konuştu.

Dış ticaret hacmimiz 100 kat arttı
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Türkiye'nin dış ticaret hacmini yaklaşık yüz kat arttırdığının altını çizdiği konuşmasında "1980 başında 5 milyar dolar bile olmayan dış ticaret hacmini 475 milyar doları aşarak yüz kata yakın artmıştır. Yurt dışında üstlenilen müteahhitlik bedeli 40 milyar dolarken şimdi bu rakam 235 milyar dolara ulaşmış ve Türk inşaat sektörü Çin'den sonra ikinci sıraya yerleşmiştir" dedi