Galataport, Karaköy'de fiyatları uçurdu

Gataport projesinin açıklanmasıyla birlikte Karaköy’de satılık ve kiralıklarda fiyatlar katlandı

Galataport, Karaköy'de fiyatları uçurdu

14 Şubat 2013
Galataport projesiyle birlikte gündeme oturan Karaköy ve Galata’da vatandaşların ve yatırımcıların heyecanlı bekleyişi sürüyor. 2005’te ihaleye çıktığı günden beri bölge halkının merakla takip ettiği Galataport’la fiyatların yükselişe geçtiği bölgedeki esnaf, Karaköy ve çevresinin hak ettiği değeri alacağını düşünüyor.

Emlakçılar da, Galataport’un bölgeye olan ilgiyi her geçen gün arttırdığını belirterek, özellikle turist yoğunluğu fazla olan bölgenin yeni otellerin yapılmasıyla birlikte daha da hareketleneceğini ifade ediyor. Gerek turizm, gerek yatırımcıların talepleri doğrultusunda Galata’da emlak piyasasının git gide artan bir ivme kazandığını söyleyen emlakçılar, Serdar-i Ekrem Caddesi, Camekân Sokak ve son zamanlarda Lüleci Hendek Sokak gibi yerlerin bölgenin en çok tercih edilen sokak ve caddeleri arasında olduğunu dile getiriyor.

Beklentiyi artırdı
Milliyet’te yer alan Hülya Çaylak imzalı habere göre ise emlakçılar, bölgedeki yatırımların da son yıllarda turist sayısının fazlalaşmasından dolayı turizm alanında yoğunlaştığını anlıyor. Ayrıca Galataport’un yapılacak olmasıyla konut yatırımının da yükselişte olduğunu belirtiliyor. Bölgede satılık piyasasında devam eden yükselişin Galataport projesinin beklentisiyle daha da artmış durumda olduğunu vurgulayan emlakçılar, prim kazandıran bir yer olması nedeniyle de bölgenin tercih edildiğine dikkati çekiyor. Emlakçılar, bölgedeki kiraların ve satılıkların kentin ortalamasının üstünde olmasının da bölgenin prim anlamında kazanç sağladığının bir göstergesi olduğunu söylüyor.

Galata’da yaşayan profile bakıldığında ise özellikle yabancıların, yalnız yaşayanların ve ekonomik gücü olan kesimin yoğunlukta olduğunu belirten emlakçılar, çocuklu ailelerin bölgeyi çok fazla tercih etmediği söylüyor. Emlakçılar, ayrıca Galata’nın entelektüel kesimin öncelikli tercihi arasında yerini aldığını da anlatarak, Karaköy ve Galata civarında sanat atölyelerinin ve galerilerin sıkça bulunduğunu dile getiriyor.

Proje Bilgisi: Köy