Galataport projesi için imzalar atıldı

Doğuş Grubu ve Bilgili Holding ortaklığında hayata geçirilen Galataport projesinde finansman için imzalar atıldı

Galataport projesi için imzalar atıldı

Doğuş Grubu ve Bilgili Holding ortaklığında hayata geçirilen Galataport projesinde finansman için imzalar atıldı. Altı yerli bankanın katılımıyla 1,02 milyar eoru finansman sağlandı. 

2018 yılında tamamlanması planlanıyor

Projenin finansmanı 3,5 yıl anapara ödemesiz toplam 14 yıl vadeli olacak şekilde imzalandı. Galataport projesinin 2018 yılının son çeyreğinde tamamlanması planlanıyor. 

9 bin 500 kişiye istihdam 

Galataport projesi içinde barındırdığı faaliyet alanı ve yatırım ile ülke turizmine önemli katkılar sağlayacak. Yılda 3 milyon kruvaziye olmak üzere 7 milyon yabancı ziyaretçi ile turizm gelirine 5 milyar lıralık katkı sağlaması bekleniyor. 20-25 milyon yerli ziyaretçinin ise Galataport'a gelmesi bekleniyor. İnşaat süresince 5 bin kişiye, proje tamamlandığında ise 4 bin 500 kişiye istihdam öngörülüyor. 

30 bin metrekarelik yeşil alan

Liman tarafında dünyada ilk kez uygulanacak ve zemin altında çalışacak gemi körük sistemi hedefleniyor. Terminal alanına yolcular tünel aracılığı ile ulaşacak. Pasaport ve gümrük işlemleri zemin altında çözülecek. Galataport projesi, 112 bin metrekarelik planlama alanına, 10 bin metrekarelik rıhtım alanına, 20 bin metrekarelik terminal inşaat alanına sahip. Projede 30 bin metrekarelik alan da yeşil alan olacak. 

Korsorsiyumda yer alan bankalar ve dağılımı

YKB, 275 milyon Euro

Garanti Bankası, 255 milyon Euro

İş Bankası, 150 milyon Euro

Ziraat Bankası, 130 milyon Euro.

TSKB, 110 milyon Euro

Finansbank, 100 milyon Euro

Galataport projesi nedir? 

Galataport olarak bilinen ''Salı Pazarı Kurvaziyer Limanı Projesi'', Karaköy Rıhtımı'ndan Mimar Sinan Üniversitesi Fındıklı Kampüsü'ne kadar uzanan 1.2 kilometrelik sahil şeridini kapsıyor. Bu alandaki tüm binaların turistik ve ticari amaçlar ile onarılması ya da yıkılarak yeni binaları yer açılması amaçlanıyor. 

Proje Bilgisi: Galataport