Galataport'a hangi banka ne kadar finans desteği sundu?

Galataport projesi için 6 Türk bankası 1 milyar 20 milyon Euro'yu bulan finans desteği sundu. En yüksek finans desteği 275 milyon EURO ile Yapı Kredi Bankası tarafından verildi

Galataport'a hangi banka ne kadar finans desteği sundu?

Doğuş Grubu tarafından hayata geçirilecek Salı Pazarı Kurvaziyer Limanı Projesi, Türk bankalarının desteği ile hayata geçirilecek. Proje için 1 milyar 20 milyon Euro'luk finansman desteği sunan bankalar arasında, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, Finansbank, Yapı Kredi ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası da bulunuyor.

 

Galataport'a hangi banka ne kadar finans desteği sundu?

 

3.5 yıl anapara geri ödemesiz, 14 yıl vadeli
Yapılan açıklamaya göre Doğuş Grubu ile söz konusu bankalar arasındaki anlaşma 3.5 yıl geri ödemesiz ve 14 yıllık vadeyi içerecek. Toplamda 4.5 milyar TL'ye mal olması planlanan Galataport için Bankaların sunduğu finansman desteği ise şöyle:

 

 

 

Yapı Kredi Bankası 275 milyon Euro
Garanti Bankası 225 milyon Euro
İş Bankası 150 milyon Euro
Ziraat Bankası  130 milyon Euro
TSKB 110 milyon Euro
Finansbank  100 milyon Euro

 

 

 

 

 

 

 

Türk Bankaları tarafından finanse edilen mega proje
Yüzde 81'i Doğuş grubu, yüzde 19'u ise Bilgili Holding tarafından hayata geçirilecek olan Galataport projesinin imza töreninde konuşan Doğuş Grubu Başkanı Ferit Şahenk de projenin Türk bankaları tarafından finanse edilmesinin önemine dikkat çekerek:

"Galataport projesinin finansmanı Türkiye'nin gücüne inancın en önemli göstergesidir; finansmanın 6 Türk bankası tarafından sağlanması da büyük önem taşıyor." ifadelerini kullandı.