Galatasaray'ın dev yatırımı konsept değiştirdi

Galatasaray Kulübü'nün eski Ali Sami Yen Stadyumu arazisinin yanında yükselen ofis konseptli projesi, yıllık 1.2 milyon dolar getiri planının ardından otele dönüştürüldü. Projenin inşaatı ise hızla ilerliyor

Galatasaray'ın dev yatırımı konsept değiştirdi

Galatasaray Kulübü'nün Mecidiyeköy'de, eski Ali Sami Yen Stadyumu arazisine komşu arazi üzerinde inşa edilen ofis konseptli yatırımı, yıllık 1.2 milyon dolarlık getiri hedefi üzerine otele dönüştürüldü.

Planlar değişti, ofis değil otel
Bir önceki başkan Duygun Yarsuvat döneminde 17 bin metrekarelik alanın değerlendirilmesi ve futbol kulübüne mali destek sağlanması amacıyla yapımına başlanan projede yeni fizibilite raporları otel konseptinin çok daha yüksek bir getiri sağlayacağına işaret etti. Şu ana kadar 2 katı tamamlanan projede, şimdiki başkan Dursun Özbek'in tavsiyesi doğrultusunda karar alan yönetim, yeni yatırımın otel olarak inşa edilmesi kararı aldı. 

 

Galatasaray'ın dev yatırımı konsept değiştirdi

 

150 milyon dolarlık proje
İstanbul'un en merkezi noktalarından biri üzerinde yükselen proje tamamlandığında 150 milyon dolarlık değere sahip olacak. Galatasaray Kulübü'ne yılda 5 milyon dolarlık gelir sağlaması hedeflenen yatırımla birlikte Galatasaray Kulübü, gelecekte alacağı krediler için de bu mülkü teminat olarak gösterebilecek. Diğer taraftan UEFA ile Finansal Fair-Play kaleminde sorunlar yaşayan Galatasaray, "projenin" hayali olmadığı hususunda da önemli bir avantaj elde edecek. 

20 milyon dolarlık kredi transfere harcanamayacak
Cumhuriyet'ten Cumhur Önder Arslan'ın haberine göre Başkan Dursun Özbek'in yoğun çabaları sonrasında edinilen 20 milyon dolarlık kredi,  yalnızca otel inşaatın kullanılabilecek. Bir diğer deyişle banka tarafından bloke edilen kredi ile borç kapatma ya da futbolcu transferi gibi harcamalar yapılamayacak. Otelin tamamlanmasının ardından otel işletmesini ihaleyle uluslararası firmalara vermeye hazırlanan Galatasaray, şimdiden 4-5 şirketle temas kurmuş durumda.