Galatasaray'ın Riva gelirinde büyük kayıp

15 Haziran'da sonuçlanan Galatasaray'ın Riva Arazisi'ne ilişkin ihalede FEMA-KLV İş Ortaklığı'nın çekilmesiyle birlikte en yüksek ikinci teklifi veren Yılmaz İnşaat ile anlaşma imzalandı. Bu anlaşmayla birlikte Galatasaray'ın payında da önemli bir düşüş yaşandı.

Galatasaray'ın Riva gelirinde büyük kayıp

Galatasaray'ın Riva arazisine ilişkin 15 Haziran'da gerçekeştirilen ihalede en yüksek teklifi veren FEMA - KLV İnşaat İş Ortaklığı'nın belirlenen süreler içinde sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmemesi üzerine, ikinci en yüksek teklifi sunan Yılmaz İnşaat ile EMlak Konut arasında dün resmi imzalar atıldı. İhalenin gerçekleşmesi ile birlikte Galatasaray'a kalacağı vaat edilen miktar ise yeni anlaşma ile önemli bir kayba uğramış oldu. 

FEMA - KLV'den Galatasaray'a 942 milyon 400 bin TL kalacaktı

İhalede Arsa Satışı Karşılığı Toplam  Satış Geliri Olarak 3.1 milyar TL sunan Fema İNşaat ve KLV İnşaat İş Ortaklığı'nın Emlak Konut'a önerdiği pay ise 1 milyar 178 milyon TL olmuştu. Galatasaray ile Emlak Konut arasında imzalanan protokol uyarınca, gelirin yüzde 80'i Galatasaray, yüzde 20'si ise Emlak Konut'un olacak şekilde düzenlenmişti. Bu hesapla Emlak Konut'a bu satıştan 235 milyon 600 bin TL, Galatasaray'a ise 942 milyon 400 bin TL kalacaktı. 

Galatasaray'a 761 milyon 600 bin TL kalacak

FEMA İnşaat - KLV İnşaat İş Ortaklığı'nın projeden çekilmesiyle birlikte Galatasaray'ın Riva arazisinden elde edeceği açıklanan gelirde de önemli bir düşüş yaşandı. En yüksek ikinci tekifi 3 milyar 808 milyon TL Arsa Satışı Toplam Satış Geliri ile veren Yılmaz İnşaat, Emlak Konut GYO'ya yüzde 25 şirket payı teklif etmişti. Bu pay ile birlikte Emlak Konut'a düşen pay da 925 milyon TL'ye gerilemişti. Emlak Konut ve Galatasaray arasındaki yüzde 20-80 pay hesabı ile Emlak Konut'a düşün pay 190 milyon 400 bin TL olurken Galatasaray'a düşen pay ise 761 milyon 600 bin TL olarak şekillenmiş oldu. 

FEMA-KLV neden ihaleden çekildi?

Ancak FEMA İnşaat-KLV İnşaat İş Ortaklığı, geçen ay içinde yaptığı açıklama ile, yapılan imar değişikliği sonrasında inşaat alanında ciddi azalmaların meydana geldiğini dile getirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen düzenleme ile birlikte köklü imar değişikliklerine gidildiği ve bu değişiklik sonrasında ihale konusu iş yönünden emsale esas inşaat alanında ciddi azalmaların yaşandığını açıklayan İş Ortaklığı, alan kaybını ise 50 bin metrekare olarak açıkladı. Açıklamada, bu durumun yazı ile Emlak Konut GYO'ya bildirildiğini ancak firmanın ihale şart ve koşullarında revizyona gitmediğine de dekkit çekilerek: "MEvcut olumsuz koşullara iş ortaklığı tarafından katlanılması gerektiği kanaatiyle sözleşme imzalanması istenmiştir..." ifadeleri kullanıldı. 

Dursun Özbek ne dedi?

Yılmaz İnşaat ile imzalanan protokol ile ilgili bir değerlendirme yapan Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek de, Emlak Konut'un ihaleyi başarıyla gerçekleştirdiğini belirterek: " Bugün ihalenin kazananı Yılmaz İnşaat ile proje için imzaları atıyoruz. Galatasaray Spor Kulübüne büyük fayda sağlayacak bu projenin hem ülkemize hem böyle büyük bir taahhüt altına giren Yılmaz İnşaat’a ve Emlak Konut’a hayırlı olmasını diliyorum." şeklinde konuştu. 

Yılmaz İnşaat patronundan Riva Projesi açıklaması

İstanbul'un kalan en değerli arazilerinden biri üzerinde prestijli bir proje inşası için imzaların atıldığını söyleyen Yılmaz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yılmaz, proje ile ilgili olarak 4 yerli 4 de yabancı uluslararası 8 mimari grup ile çalışmak istediklerini söyledi. Yılmaz: "Yılmaz İnşaat olarak bizim ülkemize, ekonomimize ve sektörümüze güvenimiz tam. Bu güven sarmalı içerisinde, gayrimenkul sektöründe atılacak tüm adımları ülkemizin geleceğine yatırım olarak görüyoruz. Yapılan tüm bu yatırımlar, ülkemizin her alanda bağımsız olmasına destek verecektir" dedi.