GAP'ın sulama yatırımları tamamlanmalı

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, GAP Projesi'ndeki "sulama yatırımlarının acilen" tamamlanması gerektiğini söyledi

GAP'ın sulama yatırımları tamamlanmalı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Güneydoğu Anadolu Projesi'nde (GAP) ekonomik ve teknik olarak sulanacak 1,8 milyon hektar tarım arazisinden 0,41 milyon hektarının sulanabildiğini bildirerek, "halen ülke genelinde 2,6 milyon hektar olan sulamaya açılmayan tarım arazisinin 1,39 milyon hektarı GAP'ta bulunuyor" dedi.

Sulama projeleri tamamlanmalı
Bayraktar, yaptığı açıklamada, GAP kapsamında 1 milyon 800 bin hektar sulanacak tarım arazisi bulunduğunu, bu araziden 411 bin 508 hektarının sulamaya açıldığını, 65 bin 379 hektarının halen sulama şebeke inşaatının devam ettiğini, 1 milyon 323 bin 113 hektarının ise planlama aşamasında olduğunu belirtti.

Şemsi Bayraktar, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin sahip olduğu su ve toprak kaynaklarının geliştirilmesine dayalı bir program olarak planlanan, daha sonra entegre bir bölgesel kalkınma projesine dönüşen GAP'ta, sulu tarımda geliri artırmak ve bunun sürekliliğini sağlamanın ülke ekonomisinin olmazsa olmazı olduğunu vurguladı.

Yatırımlar tamamlanırsa
Bölgede sulamaların devreye girmesiyle birlikte özellikle yaş sebze, meyve ve endüstri bitkilerinin üretimlerinde büyük artışlar meydana geldiğinin bilgisi veren Bayraktar: "Güneydoğu Anadolu Bölgemiz, Türkiye pamuk üretiminin yaklaşık yüzde 58'ini, kırmızı mercimeğin yüzde 98'ini, Antep fıstığının yüzde 85'ini, arpanın yüzde 16'sını, durum buğdayının yüzde 46'sını, mısırın yüzde 27'sini üretiyor.

Ülkemizde tarım ve gıdadaki 11,2 milyar dolarlık ithalatın üçte biri yağlı tohum, ham yağ, margarin ve yağlı tohum küspesinden oluştuğu gerçeği ile GAP Bölgesinde yağlı tohum üretimi büyük önem arz ediyor. GAP bölgesinde, yağlı tohumlu bitkiler için öngörülen üretim hedeflerine ulaşabilmek için, başta soya olmak üzere, ayçiçeği, kanola, yerfıstığı ve susam gibi bitkilerin üretimleri planlı bir şekilde teşvik edilmesi gerekiyor." şeklinde konuştu.