GAP Projesinden yabancılar çıkarıldı

Ankara, Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında hayata geçirilen sulama yatırımlarında, yabancı ülkelere ait payları feshetti

GAP Projesinden yabancılar çıkarıldı

Ankara, Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında hayata geçirilen sulama yatırımlarında yabancı ülkelere ait payları feshetti. Merkez, sulama ayağının yüzde 100 Türk kamu malı olmasını hedefliyor.

Anlaşmalar feshedildi
Güneydoğu Anadolu Projesinin ayaklarından olan sulama projelerinde başta İsrail olmak üzere yabancı ülkelerle daha önce yaptığı anlaşmaları iptal eden Ankara, sulama ayağının yüzde yüz Türk mali olması için fiiili ve resmi çalışmalara başladığını duyurdu. Star'dan Zeynep Tuğrul'un haberine göre Suriye'ye saatte 500 metreküplük su göndermeye devam edecek olan Türkiye, sulama projelerinden tüm yabancı ülkeleri çıkarma kararı aldı. Buna göre daha önce ABD, Hollanda, İspanya ve İsrail ile imzalanan sulama ve kredilendirme anlaşmalarının hepsi iptal edildi.  

GAP Projesi

 

Dünyanın gözü GAP'ın üzerinde
Konuyla ilgili bir açıklama yapan GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, tüm dünyanın gözünün bu projede olduğunu belirterek, anlaşma fesihlerinin Türkiye'nin 'Tüm sulama projelerini kendi bütçemle yaparım' dediği anlamına geldiğini söyledi. Karahocagil: ' Tüm projeleri, tamamen devlet yapıyor. GAP’ın sulama altyapısı, artık tamamen kamu yatırımı” dedi. Karahocagil, tamamı Türkiye tarafından yürütülen sulama projesi ile ilgili şu bilgileri verdi: “Sulama projeleri hedefinde yüzde 23’ü geçtik. 700 binin üzerinde ana kanal, 2.3 milyon hektar toplulaştırma yaptık. 650 bin hektar alanın altyapısını hazırladık. Bunların şebeke çalışmalarına başladık. 2018’de tüm bunları bitirip klasik GAP’ı bitirelim diye uğraşıyoruz' şeklinde konuştu.