Garanti'ye sürdürülebilirlik ödülü

Garanti, “CDP 2014 Türkiye İklim Saydamlık Liderliği” ödülüne layık görüldü.

Garanti'ye sürdürülebilirlik ödülü

Garanti Bankası, CDP’nin Türkiye İklim Saydamlık Liderliği Endeksi’nde değerlendirmeye tabi tutulan şirketler arasında en yüksek puanı alarak, “CDP 2014 Türkiye İklim Saydamlık Liderliği” ödülüne layık görüldü.

İklim değişikliğiyle mücadele
İklim değişikliğiyle mücadelede uzun yıllardır çalışmalar yürüten ve 2010’dan bu yana CDP’ye raporlama yapan Garanti, iklim değişikliği yönetimi alanında yürüttüğü kapsamlı çalışmalar sayesinde, CDP’nin global derecelendirme metedolojisine göre yapılan değerlendirme sonucunda 92 puan alarak, en üst sıraya yükseldi. Banka, saydamlık dalında aldığı ödülün yanı sıra, performans puanını da geçen yıla göre artırarak, A- performans bandına girmeyi başardı. Banka, tüm bu çalışmaların sonucunda, CDP Türkiye'nin ilk kez bu yıl uyguladığı endekste üst sıralarda yer aldı.

Ebru Dildar Edin

Garanti Bankası ayrıca, sürdürülebilirlik yaklaşımı ve performansıyla çevre, biyoçeşitlilik, iklim değişikliği, insan hakları, yönetim kurulu yapısı, rüşvetle mücadele, iş sağlığı ve güvenliği gibi kriterlere göre değerlendirilerek; bugün lansmanı gerçekleştirilen Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi'nde de yer almaya hak kazandı.

Ebru Dildar Edin'in açıklamaları
Konuyla ilgili bilgi veren Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, 'Garanti Bankası olarak sürdürülebilirliği, öncelikle gelecek nesillere bir borç, bir sorumluluk olarak görüyoruz. Çevreye ve topluma yansıyan olumsuz etkileri en aza indirmenin yanı sıra, sürdürülebilirliği; paydaşlarımızla uzun vadeli değerleri paylaşarak, gelecek için güçlü ve başarılı bir iş modeli yaratmak olarak değerlendiriyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız, 2010 yılından bu yana Yönetim Kurulu seviyesinde başkanlık edilen Sürdürülebilirlik Komitesi tarafından koordine ediliyor. Komiteye düzenli raporlama yapan tam zamanlı bir Sürdürülebilirlik Ekibi de kurduk. 2010 yılından bu yana, iklim değişikliği stratejilerimizi açıkladığımız CDP’de, 2012 yılında ‘CDP Türkiye-Karbon Performans Liderliği’ ödülünden sonra, bu yıl ‘CDP Türkiye İklim Saydamlık Liderliği’yle ödüllendirilmiş olmak, iklim değişikliğiyle mücadelede yürüttüğümüz çalışmalar açısından bizi oldukça motive etti. Önümüzdeki dönemde, kurulu güçte %35 pazar payına sahip olduğumuz rüzgar enerjisi yatırımları başta olmak üzere, düşük karbonlu ekonomiye geçiş için gerekli yatırımlara destek vermeye devam edeceğiz. Uzun yıllardır, iklim değişikliğiyle mücadeleyi tüm yönleriyle ele alarak sektörde farkındalık yaratan CDP gibi bir platformda ödüllendirilmek, bizim için gurur ve mutluluk kaynağı.' dedi.